Orman ürünleri endüstrisinde Türkiye'nin G20 ülkeleriyle rekabet gücü üzerine bir inceleme
A review on Turkey's competitiveness with G20 countries in the forest products industry
  1. Tez No: 746069
  2. Yazar: PINAR GÜLTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH SÜTÇÜ, DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN BAŞAR ÖNEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Orman ürünleri endüstrisi; birçok alt sektör itibariyle ihracat fazlası vererek Türkiye ekonomisinin gelişimine katkı sağlarken sosyal ve bölgesel gelişmeyi de destekleyen önemli bir sektördür. 2019 yılı için Türk mobilya ve ahşap esaslı levha sanayisinde sektör büyüklüğünün ABD Doları cinsinden 10 milyar Dolar'ı aştığı, 3.5 milyar Dolar düzeyinde ihracat yapıldığı, 500 bin kişi doğrudan olmak üzere toplamda bir milyon kişinin istihdam edildiği, Türkiye imalat sanayiinde yaratılan katma değerin yaklaşık %2.4'ünü oluşturduğu ve 200 den fazla ülkeye ihracatın yapıldığı bilinmektedir. Bu kapsamda kurgulanan çalışmada Türkiye Orman Ürünleri Endüstrisinin rekabet gücünün ortaya konulması amaçlanmıştır. Araştırma yöntemi olarak Donges vd. (1982), tarafından geliştirilen karşılaştırmalı ihracat performansı indeksi kullanılmış, model verisi 2001-2019 yılını içerecek şekilde ele alınmış ve G20 üyesi diğer 18 ülke ile (AB hariç tutulmuştur) Türkiye'nin rekabet gücü altı alt sektör kapsamında kıyas yapılarak analiz edilmiştir. Son beş yılın ortalaması alınarak elde edilen analiz bulguları çerçevesinde; Yonga Levha, MDF ve laminant parke gibi ahşap esaslı ürün ihracatında Türkiye'nin, Meksika, Güney Kore, Suudi Arabistan, Japonya, Avustralya, Hindistan, Büyük Britanya, Arjantin, ABD, İtalya, Almanya ve Fransa'ya karşı karşılaştırmalı olarak üstün olduğu buna karşın Rusya, Kanada, Güney Afrika, Endonezya, Çin ve Brezilya'ya karşı ise rekabet gücü olmadığı söylenebilir. Kâğıt ve Kâğıt hamuru ürünlerinde de birçok ülkeye karşı rekabet üstünlüğünün olduğu ancak, endüstriyel yuvarlak odun ihracatında, kereste ürünleri kategorisinde ve odun-odun kömürü-pellet ihracatında sınırlı ülkelere karşı sınırlı dönemlerde rekabet üstünlüğü tespit edilmiştir. Çalışma sonucunda; Türkiye Orman Ürünleri Endüstrisinde sürdürülebilir rekabet avantajı için kalite, verimlilik, Ar-Ge ve inovasyon odaklı stratejilere odaklanılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Forest products industry; While contributing to the development of the Turkish economy by giving export surplus in terms of many sub-sectors, it is an important sector that also supports social and regional development. For 2019, the size of the sector in the Turkish furniture and wood-based board industry exceeded 10 billion dollars in terms of US dollars, 3.5 billion dollars were exported, a total of one million people were employed, 500 thousand of whom were directly employed, approximately %2.4 of the added value created in the Turkish manufacturing industry. It is known that of them are exported to more than 200 countries. In this study, it was aimed to reveal the competitive power of the Turkish Forest Products Industry. As a research method, Donges et al. (1982), the comparative export performance index was used, the model data was handled to include the year 2001-2019, and the competitiveness of Turkey with 18 other G20 member countries (excluding the EU) was analyzed by making comparisons within the scope of six sub-sectors. Within the framework of the analysis findings obtained by taking the average of the last five years; Turkey is comparatively superior to Mexico, South Korea, Saudi Arabia, Japan, Australia, India, Great Britain, Argentina, USA, Italy, Germany and France in the export of wood-based products such as Particleboard, MDF and laminate flooring. On the other hand, it can be said that there is no competitive power against Russia, Canada, South Africa, Indonesia, China and Brazil. In the paper and pulp products, there is a competitive advantage against many countries, but a competitive advantage has been determined in the industrial roundwood export, in the timber products category and in the wood-charcoal-pellet export against the limited countries in limited periods. In the results of working; It has been suggested to focus on strategies focused on quality, efficiency, R&D and innovation for sustainable competitive advantage in the Turkish Forest Products Industry.