Ksantin tayini için polipirol filme ksantin oksidaz enziminin immobilizasyonu ile yeni bir biyosensör hazırlanması
New amperometric biosensor for xanthine determination prepared from xanthine oxidase immobilized in polypyrrole film
  1. Tez No: 155945
  2. Yazar: FATMA ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET YAŞAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
KSANTİN TAYİNİ İÇİN POLİPİROL FİLME KSANTİN OKSİDAZ ENZİMİNİN İMMOBİLİZASYONU İLE YENİ BİR BİYOSENSÖR HAZIRLANMASI (Doktora Tezi) Fatma ARSLAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak, 2004 ÖZET Bu çalışmada, ksantin tayini için yeni bir amperometrik biyosensör geliştirildi. Ksantin oksidaz enzimi, asetonitril ortamında piroîün eîektropolimerleşmesiyle hazırlanan platin/poiipirol-ferrosenyum elektrot yüzeyine immobilize edildi. Ksantin tayini, enzim elektrodun yüzeyindeki enzimatik reaksiyon sonucu oluşan hidrojen peroksidin +0,70 V'da yükseltgenmesine dayanarak yapıldı. Ksantin biyosensörünün cevabına pH'nm, tampon derişiminin, sıcaklığın ve yüzeye immobilize edilen enzim miktarının etkisi incelendi. Enzim elektrodıın ksantin için doğrusal çalışma aralığı l,0xlö“5 - 4,0x10^ M, tayin sınırı 1,0x10 M ve cevap süresi 25 s olarak tesbit edildi, immobilize edilen ksantin oksidazm Km, Vmaks değerleri 133 raM ve 2,75 joA/dakika olarak bulundu. Enzim elektrodun tekrar kullanılabilirliği iki farklı şekilde ölçüldü. 15 ölçüm sonra 5,0x1 0”5 M ksantin için, bağıl standart sapma % 6,0 bulundu. Üç tane kalibrasyon eğrilerinin eğimlerinden hesaplanan bağıl satandart sapma %1,4 olarak bulundu. 45 gün sonundaki amperometrik cevabın başlangıç değerinin %35 'i olduğu görüldü. Bilim Kodu : 201 Anahtar Kelimeler : Ksantin, ksantin oksidaz, biyosensör, polipirol Sayfa Adedi : 89 Tez Yöneticisi : Prof.Dr. Ahmet YAŞAR
Özet (Çeviri)
11 NEW AMPEROMETRIC BIOSENSOR FOR XANTHINE DETERMINATION PREPARED FROM XANTHINE OXIDASE IMMOBILIZED IN POLYPYRROLE FILM (Ph D. Thesis) Fatma ARSLAN GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January, 2004 ABSTRACT In this study, new amperometric biosensor for determination of xanthine was developed. Xanthine oxidase has been immobilized on the surface of platinum / polypyrrole-ferrocenium electrode that was prepared by electropolymerization pyrole in acetonitrile media containing pyrrole. Determination of xanthine was performed by means of oxidation of hydrogen peroxide liberated during the enzyme reaction on the surface of the enzyme electrode at +0,70V (SCE).The effects of pH, buffer concentration, temperature, and amount of the immobilized enzyme on the response of the xanthine biosensor were investigated. The linear working range of enzyme electrode was 1.0x10“ - 4.0x10”M of xanthine concentration, the detection limit was 1.0x10“ M and the response time was 25 s. The apparent Km and Vmax of immobilized xanthine oxidase were found to be l,33mM and 2.75 uA / min, respectively. The reproducabiiity was measured two different measurements. Relative Standard deviation was found to be 6.0% for 5,0xl0”5M of xanthine for 15 measurements. Relative standard deviation of slopes calculated from three calibration curves of the enzyme electrode was found to be 1.4%. The response current of the biosensor drops to 35% of its initial value after 45 days. Key Words : Xanthine, biosensor, Xanthine oxidase, polypyrroie Science Code : 201 Page Number: 89 Adviser : Prof. Dr. Ahmet YAŞAR