Şehir içi kavşaklarda meydana gelebilecek kazaların tahmini için bir model
A model for estimation of accident in crossroods of town
- Tez No: 155997
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ADNAN SÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, Traffic
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ŞEHİRİÇİ KAVŞAKLARDA MEYDANA GELEBİLECEK KAZALARIN TAHMİNİ İÇİN BİR MODEL (Yüksek Lisans Tezi) Ayhan ERTUĞRUL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 2004 ÖZET Bu çalışmada ülkemiz açısından son derece önemli olan trafik kazalarının azaltılmasına katkıda bulunacak, şehriçi kavşaklarda meydana gelen kazaların önceden tahmini esasına dayalı bir model geliştirilmiştir. Model için Ankara'da kaza sayısı ve araç sayısı bakımından önemli kavşaklardan birisi olan Tandoğan kavşağı seçilmiştir. Kavşağın matematik modeli için gerekli araç ve yaya sayımları yapılarak kazaların olma olasılıkları için çoklu rerasyon modeli kullanılarak kaza tahmin modelinin matematik ifadesi geliştirilmiştir. Tahminin yaklaşımını gösteren R değeri 0.98 olarak elde edilerek yüksek bir doğruluk sonucu ortaya konmuştur. Ayrıca bu çalışmada Tandoğan kavşağı için trafik kazalarına neden olabilecek kavşak tasarım hataları ile düzenlemelerinin nasıl olabilmesi ve trafik akışını arttırabilmek için bir kavşağın tasarımında matematik model oluşturabilmenin önemi üzerinde durulmuştur. Bilim Kodu :626.11.00 Anahtar Kelimeler :Kavşak, Kaza, Şehiriçi, Tandoğan Sayfa Adedi :73 Tez Yöneticisi : Yrd.Doç.Dr.Adnan SÖZEN
Özet (Çeviri)
A MODEL FOR ESTIMATION OF ACCIDENTS IN CROSSROADS OF TOWN Ayhan ERTU?RUL (M.Sc. Thesis) GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY May 2004 ABSTRACT In this study, a model being may supply to decrease traffic accidents that are the most considerable thing for Turkey, and based on principle of prediction of accidents occurred in urban junctions has been developed. For the model, Tandoğan junction being one of the most important junctions for the number of accidents and vehicles is selected. After counting of vehicles and pedestrians required for the mathematical model of the junction, using a plural regression model the mathematical expressions of the model have been developed for probability of occurring the accidents. R2 value proved as ~0.98 of the prediction has been obtained, so a highly accurate result has been reached. Additionally, in this study, in Tandoğan junction the junction design wrongs causing traffic accidents, how the arrangements can be and in a junction design the importance of obtaining a mathematical model for the purpose of increasing traffic flow are investigated. Science Code : 626.01.00 Keywords :Crossroad, accident, model, mathematical Page Number : 73 Advisers : Assist. Prof.Dr.Adnan SÖZEN