EFOM-ENV/GAMS modeli için bir WEB arayüzü çalışması
A WEB interface for EFOM-ENV/GAMS model
- Tez No: 155998
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET ATAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
EFOM-ENV/GAMS MODELİ İÇİN BİR WEB ARAYÜZÜ ÇALIŞMASI (Yüksek Lisans Tezi) Mehmet Ergün KUTLU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Nisan 2004 ÖZET Yeni bir kavram olan İnternet üzerinden enerji çevre modellerine erişim, birbirleriyle bilgi paylaşımında zorlanan çalışma gruplarına kolaylıkla ulaşabilecekleri ortak çalışma ortamı sunmaktadır. Bu çalışma, enerji politikalarının karar desteğinde kullanılan EFOM-ENV/GAMS enerji-çevre modelini MAED talep modeli ile geri beslemeli olarak İnternet üzerinden sadece bir tarayıcı aracılığıyla sunucuya yükleme, değiştirme, çalıştırma, parametrelere dayalı sonuç, rapor ve grafik üretme imkanı vermek üzere geliştirdiğimiz bir etkileşimli web arayüz sisteminin tanıtılmasını içermektedir. Bilim Kodu : 605.02.00 Anahtar Kelimeler : Web arayüzü, EFOM-ENV/GAMS, MAED Sayfa Adedi : 53 Tez Yöneticisi : Yrd.Doç.Dr. Mehmet ATAK
Özet (Çeviri)
11 A WEB INTERFACE FOR EFOM-ENV/GAMS MODEL (M.Sc. Thesis) Mehmet Ergün KUTLU GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY April 2004 ABSTRACT The new consept accessing enviromental energy models, provides easy-access common working environment for the work teams, who have difficulties in information sharing. This study is presantation of an interactive Web interface for EFOM-ENV/GAMS energy-environment model feedbacking with MAED energy-demand model, which we developed for allowing users to create models, modify models, run models and get parametrilized graphics and reports from model input and output. Science Code Key Words Number of Pages Adviser 605.02.00 Web interface, EFOM-ENV/GAMS, MAED 53 Assoc.Prof.Dr. Mehmet ATAK