Türkiye'nin alternatif enerji kaynakları ve kullanım potansiyeli
Alternative energy sources in Turkey and their usage potential
- Tez No: 155999
- Danışmanlar: PROF.DR. HİKMET DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada, Enerji ve Türkiye'deki Alternatif Enerji Kaynakları ile bu kaynakların kullanım potansiyeli belirlenmeye çalışılmıştır. Alternatif enerji kaynaklarının öncelikle tespiti yapılarak bu enerji kaynakları incelenmiştir. Alternatif enerji kaynaklarının fosil yakıtlara göre daha çevre dostu oldukları, gelişen teknolojiyle birlikte değerlendirilme imkanlarının artmakta olduğu tespit edilmiştir. Alternatif enerji kaynaklarından güneş enerjisi, jeotermal enerjisi ve az da olsa rüzgar enerjisinin kullanılabilir potansiyelinin mevcut olduğu fakat yeterince kullanılamadığı görülürken, hidrojen enerjisi, biyogaz enerjisi ve dalga enerjilerinin ise potansiyel olmasına rağmen hemen hemen hiç kullanılmadığı tespit edilmiştir.Anahtar Kelimeler : Enerji, Alternatif Enerji, Enerji Kaynakları
Özet (Çeviri)
Energy and Alternative Energy Sources in TURKEY and their usage potential have been tried to determine at this work. Firstly Alternative Energy Sources had been determined and then these were researched. It's determined that Alternative Energy Sources are more healty than Fossil Propellants and their evaluatin opportunity is increasing with developing technology. We have been seen that Gheotermal Energy and Wind Energy even if it is less than the others of Alternative Energy Sources have usage potential but they aren't used enough and Hydrogen Energy, Biogas Energy, Wave Energy are used hardly ever although their potential.Key Words : Energy, Alternative Energy, Energy Sources