Türkiye'de sivil havacılık ve sivil havacılıkta kaza ve kırımlar
Civil aviation in Turkey and air-craft accidents in civil aviation
  1. Tez No: 156018
  2. Yazar: İLKER ERSOY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ULVİ ŞEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Traffic
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
TÜRKİYE'DE SİVİL HAVACILIK VE SİVİL HAVACILIKTA KAZA VE KIRIMLAR (Yüksek Lisans Tezi) İlker ERSOY GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2004 ÖZET Bu çalışmada, dünyada ve Türkiye'de sivil havacılığın durumu ile Türkiye'de sivil havacılığın geldiği nokta araştırılmıştır. Ayrıca dünyada ve Türkiye'de sivil havacılıkta meydana gelen kaza kırımlar sebepleriyle birlikte incelenip bu kazalar meydana geliş sebeplerine göre değerlendirilmiştir.Hem dünyada hem de Türkiye'de meydana gelen sivil havacılık kazalarının ana nedenleri olan insan hatası, bakım hatası, teknik hata, meteorolojik hatalar ve diğer hatalar araştırılıp, 1955-2004 yılları arasında hangi hatadan daha çok kazanın meydana geldiği belirlenip yıllara göre değerlendirilmiştir.Belirli dilimler arasında bu kazaların nasıl bir artış ve azalma gösterdiği belirlenip, sebep ve sonuçları ile yorumlanmıştır. Bilim Kodu : 708 Anahtar Kelimeler : Sivil Havacılık, Kazalar Sayfa Adedi : 115 Tez Yönetici : Prof. Dr. Ulvi ŞEKER
Özet (Çeviri)
11 CIVIL AVIATION IN TURKEY AND AIR-CRAFT ACCIDENTS IN CIVIL AVIATION (M.Sc.Thesis) İlker ERSOY GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECNOLOGY August 2004 ABSTRACT In this study, the situation of civil aviation in Turkey and all around the world and the point that the civil aviation has reached in Turkey have been investigated. Also the reasons of the civil aviation accidents which were happened in Turkey are evaluated and classified in terms of these reasons. Human, maintenance, technical, meteorological, and other types of mistakes, as the main reasons of civil aviation accidents, that were happened in Turkey have been investigated. Then it has been yearly determined and evaluated that which of these mistakes are dominant for the accidents between the years 1955 and 2004.lncreases and decreases in the number of these accidents, for specific time segments, have been determined and interpreted by referring their reasons and results. Science Code Key Words Page Number Adviser 708 Civil Aviation, Accidents 115 Prof. Dr. Ulvi ŞEKER