Ağaç malzemede tornalama tekniğinin yüzey düzgünlüğüne etkisi
In wooden material effect of wood turning techniques on surface smoothness
- Tez No: 156017
- Danışmanlar: Y.DOÇ. RAHMİ ARAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmada, ağaç tornacılığının başlangıcından günümüze kadar geçirdiği teknolojik gelişme ve iyileştirmeler ele alınmıştır. Bu amaçla, ceviz (Juglans regia L.), kayın (Fagus orientalis L.), ıhlamur (Tilia grandifolia Ehrh.), kavak (Populus sp.) ağaçları tornada kesme ve kazıma işlemine tabi tutulmuştur. En düzgün yüzey kesme yöntemiyle tornalanmış ceviz ağaç malzemede, en pürüzlü yüzey ise kazıma yöntemi ile tornalanmış kavak ağaç malzemede elde edilmiştir. Tornalı işlerde düzgün yüzey elde etmek için kesme yönteminin kullanılması, malzeme olarak ise ceviz ağaç malzemenin tercih edilmesi önerilebilir.Anahtar Kelimeler :Ağaç tornalama, ağaç tornalama teknikleri, torna makinesi, yüzey düzgünlüğü
Özet (Çeviri)
In this study, technological development and improwement of wood turning operation has been examined from its begining up to now. In the sake of this purpose wallnut wood (Juglans regia L.) beech tree (Fagus orientalis L.), Linden tree (Tilia grandifolia Ehrh.), Poplar tree (Populus sp.), are used in turned cutting and engraving operations. Smoothest surface is obtained by turned cutting operation of wallnut wood, roughtest surface is obtained by engraving operation of poplar wood. To obtain a smooth surface for turned work pieces, use of wallnut wood in turned cutting operations is supgested.Key Words :Wood turning, turned stand, turning techniques, surface smoothness