Binalardaki ıslak hacim kaplama malzemelerinin bakım ve onarım süreleri ile yenileme sürelerinin belirlenmesi
Study on kinds and reasons of defects formed in coating materials of wetted volumes in accordance with conditions of spaces, and the periods of use necessitated repair and maintenance
  1. Tez No: 156020
  2. Yazar: MURAT SEVİNÇ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RECEP KANIT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Günümüzün sürekli değişen ve gelişen yapı teknolojisinde seramik yer ve duvar karoları, emülsfye (su bazlı), ve sentetik (solvent bazlı) esaslı boyalarının; uygulama teknikleri ve uygulama alanları da buna paralel olarak değişmekte ve çeşitlenmektedir. Bireylerde konfor duygusu uyandıran bu malzemeler; ülkemizde mesleki ve teknik eğitimi olmayan veya eksik olan teknik personel tarafından uygulanmakta ve bundan dolayı yerli üreticiler çok defasında kullanıcı şikayetleriyle karşı karşıya kalmaktadır. Binaların ıslak hacimlerinde kaplama malzemesi olarak kullanılan seramik karoların ve binaların iç ve dış mekanlarında kullanılan inşaat boyalarının bakım ve değiştirilme süreleri bu çalışmanın esas amacıdır. Bu çalışmada; sistematik rasgele örnekleme yöntemine göre seçilmiş, Ankara il sınırları içerisinde ikamet eden 967 nihai kullanıcıya söz konusu malzemelerin kullanımı, bakım ve tamir sürelerine ilişkin anket çalışması yapılmıştır. Elde edilen veriler ile istatistiksel analiz yapılarak ilgili malzemelerde mekanlara göre oluşan kusurların şekli ve sebepleri, bakım ve tamir gerektiren süreleri tespit edilmiştir.Anahtar Kelimeler : Seramik, seramik karo, boya, yağlı boya,
Özet (Çeviri)
In line with continuous changing and developing of building technology, the application techniques and fields of ceramic tiles for floors and walls, and the paints emulsified (with water base) and those with synthetic basis (with solvent base) have also been changing and diversifying. These material creating emotions of comfort in an individual are being applied by persons having no or incomplete vocational and/or technical training in our country, and consequently local producers are usually confronted with users* complaints. The periods for maintanence and changing of ceramic tiles used as coating material in wetted volumes, and the paints used in and out of buildings are the main purposes of this study. A survey questionnaire consisting the issues relating the said materials was applied to 967 end-users settled within provincial borders of Ankara, and selected in accordance with the systematic random sampling method. The kinds and reasons of the defects formed in coating material of wetted volume in accordance with conditions of spaces, and the periods of use necessitated repair and maintenance were determined by means of statistical analysis of data obtained.Keywords ceramic, ceramic tile, painting, oil-paint, plastic paint