Çizim mekanlarında insan-eylem-donatı elemanı ilişkileri üzerine bir araştırma
An investigation on the human-action-equipment relationships in drawing offices
- Tez No: 156043
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KEMAL YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, çizim mekanlarının ergonomik kriterler açısından uygun ve verimli hale getirilmesi için çözüm önerileri sunulmuştur. Bu amaçla; 17 erkek deneğe 3 farklı oturma elemanı yüksekliği ve 3 değişik çizim masası eğimi olmak üzere 9 kombinasyonda, 60 dakika süre ile çizim yaptırılmıştır. Deneklere, çizim yapma eylemi sırasında 3 zaman noktasında anket uygulanmış ve vücutlarının çeşitli bölgelerinde hissedilen rahatlık dereceleri belirlenmiştir. Çalışmanın sonucunda; çizim yapma eylemi için en uygun oturma elemanı yüksekliği 50 cm, optimum çizim masası eğimi de 30 derece olarak tespit edilmiş, zaman faktörünün rahatlığı olumsuz yönde etkilediği belirlenmiştir. Ayrıca, çizim ofislerinde çalışan bireylerin, ergonomik bir ortamda çalışmalarını sağlayarak verimliliklerini arttırmak için öneriler verilmiştir.Anahtar Kelimeler :Çizim mekanları, oturma elemanı, çizim masası, ergonomi, ergonomik tasarım.
Özet (Çeviri)
In this study, solution recommendations were presented for to be suitable and productive drawing offices in terms of ergonomic design criterias. For this purpose; during the 60 minutes 17 men subjects of experiment were made drawing in 9 combinations included 3 different seat heights and 3 different angles of drawing table. While the subjects of experiment were on drawing action, inquiries were applied to the subjets of experiment on 3 time points and it was determined which comfort level they feel on their different parts of body. As a results of the study; it has been obtained that the most suitable seating height is 50 cm, and optimum angle of the drawing table is 30 degree, and time factor had affected negatively the comfort for drawing action. Furthermore, recommendations were given for increasing the productivity of the people who work in drawing offices by providing their work in ergonomic environment.Key Words : Drawing offices, seating element, drawing table, ergonomic design.