Ayaş bölgesi katı atık sorunu ve çözüm önerileri
Solid waste problem and solutions of Ayaş region
- Tez No: 156042
- Danışmanlar: PROF.DR. SUAT KIYAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
AYAŞ BÖLGESİ KATI ATIK SORUNU VE ÇOZUM ÖNERİLERİ (Yüksek Lisans Tezi) Fatma OZTURK GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2004 ÖZET Artan nüfus ve gelişen teknoloji sonucu oluşan katı atıkların uzaklaştırılmasının amacı insan ve çevre sağlığına olan olumsuz etkilerini yok etmek içindir. Ülkemizde bugün tüketim alışkanlıkları nedeni ile değişik oranlarda katı atıklar üretilmektedir. Üretilen bu atıkları uzaklaştırmak için özelliklerini çok iyi bilmek gereklidir. Gelişigüzel yöntemler uygulandığında büyük boyutlarda çevre sorunlarına neden olmaktadır. Bu yüzden uygulanan uzaklaştırma yöntemlerinin güvenilir ve maliyet bakımından da uygun olması, bu çalışmanın esas amacıdır. Çalışmada Ayaş bölgesinin, katı atıklarının miktarı ve muhtevaları tespit edilerek, jeolojik özellikler, iklimsel özellikler topografik özellikler vb. özellikler göz önüne alındı ve en uygun yer ve yöntem şekli önerildi. Böylece ilçede bulunan düzensiz deponi sahası yerine çevreyi tehdit etmeyen yeni yöntemler geliştirilmiş olur. Bilim Kodu : 912 Anahtar Kelimeler : Katı atık, Düzensiz deponi sahası, Çevre Sayfa Adedi : 89 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Suat KIYAK
Özet (Çeviri)
SOLID WASTE PROBLEM AND SOLUTIONS OF AYAŞ REGION ( M.Sc.Thesis ) Fatma ÖZTÜRK GAZİ UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 2004 ABSTRACT As a result of the increasing population and developing in technology, solid wastes, existed. The aim of removing them is decreasing their unhealty and pollution properties for human, Environment. Because of different solid wastes production habit in our country, there are solid wastes in different rates. For removing them, it's so important to know their properties. Using casually methods would be a reason of huge troubles for environment. So the method of removing them must be safe and also cheap. In this project the content and quantity of solid wastes in Ayaş region were investigated. Also some of other properties like geological properties, climate and topographic characters are searched. With the guide of all this properties, the optimal method and optimal area is shown in this project. So in this region we used a method, which is better than the landfill that is used until now. Science Code Key Words Page Number Adviser 912 Solid waste, Landfill, Environment 89 Prof. Dr. Suat KIYAK