Trabzon-Araklı arasında karayolu boyunca, fındık sahalarındaki trafik ve jeolojik faktörlerden kaynaklanan ağır metal kirlenmesi
Heavy metal contamination of hazelnut fields between Trabzon-Araklı transit road: Affects of geologic and traffic factors
- Tez No: 156059
- Danışmanlar: PROF.DR. NECATİ TÜYSÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
ÖZET Fındık bitkilerinde, ağır metal kirlenmesini kapsamında incelenen bölgede (Trabzon- Araklı) sahil yolu boyunca Üst Kretase-Paleosen yaşlı riyolit-riyodasitlerden oluşan Çayırbağ Formasyonu ve Eosen yaşlı andezit-bazaltlardan oluşan Kabaköy Formasyonu yer almaktadır. Fındık bitkilerinin üzerinde yetiştiği toprakta ağır metal kirlenmesi gözlenmemiştir. Toprak örneklerinde en iyi korelasyon Cu-Zn arasındadır. Toprağın yüzey ve B zonundan alman örneklerde Fe ve Mn yüksek konsantrasyonlara sahiptir. Kök örneklerinde ise sadece Fe konsantrasyonu clark değerinin üstünde çıkması, findik bitkisinin kök yapısının saçak kök olması ve Fe oksitlerce zengin toprağın B zonundan kolaylıkla beslenmesi ile alakalıdır. Kök örneklerinde ise As-Fe arasında en iyi korelasyon mevcuttur. Yaprak örneklerinde ise ağır metal kirliliği söz konusu olmayıp, Pb konsantrasyonu yola ola uzaklığa göre ani azalmalar göstermektedir. 0 metrede Pb konsantrasyonu 100 m, 200 m, 400 m'ye göre daha yüksek değerdedir. Yapraklardaki bu kurşun konsantrasyonu motorlu araçların yakıtlarına katılan kurşun tetra etil ile alakalıdır. Yaprak örneklerinde en iyi korelasyon, toprak örneklerinde olduğu gibi Cu-Zn arasında gerçekleşmiştir. Dolayısıyla toprak ve yaprak ömeUerinin analiz sonuçlan birbirlerine göre uyumluluk göstermektedir. Yapraklar besin element içerikleri bakımından (Ca, Mg, P, K) bitkinin sağlıklı yetişmesi ve büyümesi için gerekli olan konsantrasyon aralığındadır. Bu bilgiler ışığında karayolu boyunca tarımın 100 m içeriğe kaydırılması, karayolu güzergahlarına Pb elementini tutan ve kurşuna karşı dayanıklı bitkilerin ekilmesi, yapraklarda ağır metal içerMerinin ne kadarının meyveye geçtiğinin belirlenmesi, mevcut olan ağır metal konsantrasyonlanmn yöre halkı ve yakın çevresinde sağlık problemleri oluşturup oluşturmadığının detaylı olarak araştırılması önerilmektedir. Anahtar kelimeler; Trabzon-Araklı, Corylus Avellana, Fındık, Yaprak, Kök, Toprak, Ağır Metal Kirlenmesi, Egzoz, Kurşun Tetra Etil VII
Özet (Çeviri)
SUMMARY Heavy Metal Contamination of Hazelnut Fields Between Trabzon-Arakli Transit Roads Affects of Geologic and Traffic Factors Within the study area along Trabzon-Arakli transit road, which is examined for heavy metal contamination on plant of Corylus Avellcma L. (hazelnut), rhyolite-rhyodacite piroclasts of Upper Cretaceous-Paieocen aged Çayırbağ formation occurs as basement rocks. Eosin aged andesit-basalt piroclasts of Kabaköy Formation overlies this unit between Trabzon- Yomra. Within soil which Corylus Avellcma L. plants grew heavy metal contamination is not observed. The best correlation, for the soil samples, is between Cu-Zn elements. Samples taken from surface and B horizon of soil present high concentrations of Fe and Mn. In plant root samples, high concentration of Fe above dark values might be related raveling roots of plant and fed easily by B horizon of soil enriched with Fe oxides. In root samples the best correlation exist between As and Fe. Samples taken from plant leaves do not show any striking heavy metal contamination, Pb concentration of samples decrease abruptly according to distance from transit road. 0 meter of sea level, shows higher concentration then 100 m, 200 m, and 400 m. Locally high Pb concentration of leaves samples is ascribed to lead tetra ethyl comes out from fuel exhausted by vehicles operating over the road. The best correlation for samples of leaves, as it was on soil samples, occurs Cu-Zn elements. Therefore analysis result of soil and leave samples show agreement Leaves Corylus Avellcma L. have sufficient concentration of elements (Ca, Mg, P, K) which are essential for healthy growing and development of a plant In the light of these data, it is advised that agricultural activity might be moved to interior fields, at least 100 meter away from road. Plants holding capturing Pb element and resistive to it might be planted along the transit road to eliminate dangerous Pb concentration from human needs. It is also suggested that how much heavy metal content of leaves passes to fruit might be determined. Finally it is proposed that a detailed research might be prepared about harmful affects of current heavy metal content of these plants (Corylus Avellana L.) on the health of people living and near the study area. Key Words % Trabzon-Arakli, Corylus Avellana, Hazelnut, Leaf, Root, Soil, Heavy Metal Contamination, Exhaust, Lead Tetra Ethyl VIII