Konakönü (Araklı-Trabzon) tüneli sol tüp giriş portalının jeoteknik açıdan incelenmesi
The geotechnical investigation of the left tube?s entrance portal of the Konakönü (Araklı-Trabzon) tunnel
  1. Tez No: 179174
  2. Yazar: AYBERK KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRİ BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada, Karadeniz Devlet Sahil Yolu'nun 79+000 ? 80+882 kilometreleri arasında inşa edilmekte olan Konakönü (Araklı-Trabzon) Tüneli'nin sol tüp giriş portalı jeoteknik açıdan incelenmiştir.Çalışma kapsamında, tünel güzergâhını içine alan bölgenin, 1/25.000 ölçekli jeoloji haritası ve 1/100 ölçekli tünel içi jeoloji haritası yapılmıştır. Sol tüp giriş portalının Eosen yaşlı Kabaköy Formasyonu'na ait ayrışmış andezitik ve bazaltik tüf, aglomera ve bazalt içinde açıldığı belirlenmiştir.Jeoteknik birimlerdeki kaya malzemesinin fiziksel, mekanik ve elastik özelliklerini belirlemek için alınan bloklardan hazırlanan karotlar ve küp şekilli örnekler üzerinde laboratuvar deneyleri yapılmıştır. Süreksizliklerin özelliklerini belirlemek amacıyla tünel içi hat etüdü çalışmaları yapılmıştır.Tünel içi hat etüdü çalışmaları ve kayaçlar üzerinde yapılan laboratuvar deneyleri sonucunda elde edilen veriler kullanılarak Q, RMR ve NATM kaya kütle sınıflama sistemlerine göre, sol tüp giriş portalının içinden geçeceği kaya kütleleri sınıflandırılmış ve uygun destek elemanları belirlenmiştir. Kaya kütlelerinin dayanım özellikleri de Hoek-Brown ampirik yaklaşımıyla belirlenmiştir.Kaya kütlesi sınıflama sistemleri ve laboratuvar verilerinden elde edilen sonuçların analitik değerlendirmesi ile tünel kazısı sırasında ortaya çıkacak olan gerilme ve deformasyonların analizleri yapılarak, destek-kaya etkileşimleri ile destek elemanları üzerinde meydana gelecek deformasyonlar belirlenmiştir.Bütün bu çalışmalardan yararlanılarak Konakönü Tüneli sol tüp giriş portalı dört ayrı jeoteknik birime ayrılarak her birimin ayrı ayrı jeoteknik tasarımı yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the geotechnical investigation of the left tube?s entrance portal of the Konakönü (Araklı-Trabzon) Tunnel, between 79+000 ? 80+882 kilometers of the Blacksea Coast Highway, were carried out.In the scope of this study, 1/25.000 scaled geological map of the surrounding area and 1/100 scaled geological map of tunnel were done. It was determined that left tube?s entrance portal of the tunnel excavated through weathered andesitic and basaltic tuff, agglomerate and basalt which are belong to Eocene aged Kabaköy Formation.In the laboratory studies, physical, mechanical and elastical properties of intact rocks in geotechnical units were determined by using the cores and cubic samples extracted from rock blocks. In the tunnel, scan-line surveys were performed to determine properties of discontinuities.Based on the scan-line surveys and the laboratory data, the rock mass of the left tube?s entrance portal of the tunnel was classified according to Q, RMR and NATM rock mass classification systems, and proper support elements were determined. The rock mass strength was calculated by means of Hoek-Brown empirical approach.According to analytic evaluation of the rock mass classification systems and the results obtained from the laboratory studies, stress-deformation analyses were done to find out support-rock interactions and deformations on support elements.Using all of the obtained data, the left tube?s entrance portal of the Konakönü Tunnel was grouped into four geotechnical units, and geotechnical designs for each geotechnical units were performed.