İçten yanmalı motorlarda mekanik kayıplar ortalama basıncının ve mekanik verimin belirlenmesi
Determination of mechanical losses mean effective pressure and mechanical efficiency of internal combustion engines
  1. Tez No: 156113
  2. Yazar: COŞKUN BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN DURGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
ÖZET Bu çalışmada içten yanmalı motorlardaki mekanik kayıplara ve mekanik verime ilişkin genel bilgiler verilerek mekanik kayıpları belirlemeyi amaçlayan yöntemler tanıtıldı ve bu yöntemlerden biri olan Willan Doğrusu yönteminden yararlanarak tek silindirli bir dizel motorunda mekanik kayıplar deneysel olarak incelendi. Willan Doğrusu için deneyler 16, 18, 20, 22 ve 24 sıkıştırma oranlarında ve her bir sıkıştırma oranında 1000, 1200, 1400 ve 1600 d/dak devir sayılarında gerçekleştirildi. Farklı sıkıştırma oranlarında ve devir sayılarında deneyler yapılarak sıkıştırma oranlarının, devir sayısının ve ortalama piston hızının mekanik kayıplar üzerindeki etkileri incelendi. Willan Doğrusu yüksüz koşullardaki mekanik kayıpları belirleyen bir yöntem olduğundan; ayrıca motor yükünün mekanik kayıplar üzerindeki etkisi deneylerin yapıldığı koşullar altmda motor çevrim hesaplan da yapılarak incelendi. Böylece mekanik kayıplar ortalama basıncının sıkıştırma oranına, devir sayışma, ortalama piston hızına ve motor yüküne göre değişimleri sunulmuştur. Benzer şekilde mekanik verimin sıkıştırma oranına ve ortalama piston hızına göre değişimleri de verilmiştir. Willan Doğrusu yönteminin uygulanmasında elde edilen mekanik kayıplar ortalama basıncı değerlerinin sıkıştırma oranına ve ortalama piston hızına göre değişimlerine; çeşitli eğriler uydurularak tek silindirli deney dizel motorunda yüksüz koşullar altmda mekanik kayıplar ortalama basmcı için bir bağıntı geliştirildi. Ayrıca mekanik kayıplar ortalama basınçlarının; motor çevrim hesaplarından elde edilen (ortalama indike basmcı)/(yüksüz koşullardaki mekanik kayıplar ortalama basmcı) oranına göre değişimlerine uygun korelasyon geliştirerek, tek silindirli deney dizel motorunda yüklü koşullar altmda mekanik kayıplar ortalama basmcı için bir bağıntı geliştirildi. Yüksüz ve yüklü koşullarda elde edilen bu iki bağıntının birleştirilmesi ile tek silindirli deney dizel motorundaki mekanik kayıplar ortalama basmcı için genel bir bağmtı elde edildi. Anahtar kelimeler : Mekanik Kayıplar, Mekanik Verim, Mekanik Kayıplar Ortalama Basmcı, İçten Yanmalı Motorlarda Sürtünme, Willan Doğrusu VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY Determination of Mechanical Losses Mean Effective Pressure and Mechanical Efficiency of Internal Combustion Engines In this study, fundamentals about mechanical losses and mechanical efficiency in internal combustion engines have been given, and methods aimed of determining mechanical losses have been introduced at first. Afterwards using one of these methods, which is called as“Willan's Line”, mechanical losses in a single cylinder diesel engine were experimentally investigated. By using the Willan's Line, experiments were performed at the compression ratios 16, 18, 20, 22, 24 and for the engine revolution speeds of 1000, 1200, 1400, 1600 rev/min in every compression ratio. Effects of compression ratio and engine speed on mechanical losses were investigated by performing experiments at various compression ratios and engine speeds. Since the Willan's Line allows deterrnining the mechanical losses under no-load condition only; the effects of engine load on mechanical losses was investigated by taking into account the engine cycle computations under the experimental conditions. As a result, the variations of mechanical losses mean effective pressure with respect to compression ratio, engine speed, mean piston speed and engine load have been presented. Similarly variations of mechanical efficiency versus compression ratio and mean piston speed were presented. Using the variations of mechanical losses mean effective pressure values with respect to compression ratio and average piston speed obtained by using Willan's Line and curve fitting to these variations; an empirical formula was established to determine the mechanical losses mean pressure under no-load condition in a single cylinder diesel engine. Moreover; another empirical relation was established to determine the mechanical losses mean pressure under loaded-engine conditions by developing a correlation due to the ratio of indicated mean effective pressure determined from engine cycles computations to the mechanical losses mean pressure under no-loaded condition. Combining the relations of under loaded and no-loaded condition, a new general empirical formula was established for the mechanical losses mean pressure for a single cylinder diesel engine. Keywords : Mechanical Losses, Mechanical Efficiency, Mechanical Losses Mean Effective Pressure, Friction in Internal Combustion Engines, Willan's Line VII