Kronik viral hepatit nedeniyle interferon tedavisi alan hastaların yan etkilerle baş etme yöntemleri, yaşadıkları güçlükler ve yaşam kaliteleri
Difficulties encountered, coping with side effects and quality of life of patients receiving interferon therapy for chronic viral hepatitis
- Tez No: 156179
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FERAY GÖKDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET KRONİK VİRAL HEPATİT NEDENİYLE İNTERFERON TEDAVİSİ ALAN HASTALARIN YAN ETKİLERLE BAŞ ETME YÖNTEMLERİ, YAŞADIKLARI GÜÇLÜKLER VE YAŞAM KALİTELERİ Bostancı Hümeyra Yüksek Lisans, Hemşirelik Bölümü Tez Danışmanı: Doç. Dr. Feray Gökdoğan Şubat 2004, 115 sayfa Araştırma, kronik viral hepatit nedeniyle interferon tedavisi alan hastaların yan etkilerle baş etme yöntemleri, yaşadıkları güçlükler ve yaşam kalitelerinin belirlenmesi amacıyla prospektif kohort tipi araştırma tekniği ile yapılmıştır. Bu araştırma, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Gastroenteroloji Polikliniği ve Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Kliniği Karaciğer Hastalıkları İzleme polikliniklerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemi 15 Kasım 2002 ve 15 Mayıs 2003 tarihleri arasında bu sağlık kurumlarına başvuran toplam 43 hasta oluşturmuştur. Hastalar, tedavilerinin ilk üç ayı süresince ilk bir ay haftalık olarak, daha sonra iki haftalık aralarla ifade ettikleri yan etkilere bağlı özellikler ve başetme yöntemleri açısından izlenmiştir.Verilerin toplanmasında hasta tanıtım formu, tedavi öncesi bilgi formu, interferon tedavisi izlem formu, tedaviye bağlı yaşanan güçlüklere yönelik soru formu ve EORTC QOL-30 Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılmıştır. Veriler, tanımlayıcı istatistiklerden yüzdelik, ortalama, standart sapma ve önemlilik testlerinden ki-kare, ANOVA testi, Cochran's Q testi kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DIFFICULTIES ENCOUNTERED, COPING WITH SIDE EFFECTS AND QUALITY OF LIFE OF PATIENTS RECEIVING INTERFERON THERAPY FOR CHRONIC HEPATITIS Bostancı, Hümeyra M. Sc, Department of Nursing Supervision Assoc. Prof. Dr. Feray Gökdoğan February, 2004, 115 pages Aim of the study was to identify difficulties encountered, coping with side effects and quality of life of patients receiving interferon therapy for chronic hepatitis. It was planned as a prospective cohort type study. This study was conducted in the Hacettepe University Department of Gastroenterology and Ankara University Department of Gastroenterology and Hepatology Institute. Study sample was total of 43 patients who were admitted between November 15th 2002 and May 15th 2003. During the first three months of treatment, patients were followed-up weekly for the first month, then biweekly intervals, for treatment related side effects which were stated and coping methods. For data collections demographic questionnaire, pretreatment knowledge form, interferon treatment related side effects follow-up forms and EORTC-QLQ inC30 were used. Data were analyzed by using descriptive statistics as percentiles, means, standard deviation and tests of importance as ANOVA, chi-square and Cochran's Q.