Üniversitelerde hemşirelik eğitimi alan öğrencilerin sigara kullanımı ve kişilik özelliklerinin saptanması
Determination of smoking habits among the students of professional nursing in universities and their personality traits
  1. Tez No: 156212
  2. Yazar: AYLİN DURMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BESTİ ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırma üniversitelerde hemşirelik eğitimi alan öğrencilerin sigara kullanımını ve kişilik özelliklerini saptamak amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini 253 Hemşirelik ve Sağlık Memurluğu bölümü öğrencisi oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak tanıtıcı bilgi formu, sigara kullanım durumunu saptamak için 'Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi' ve 'Beş Faktörlü Kişilik Envanteri' formları uygulanmıştır. Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde ki- kare ilişki testi, bağımsız iki grupta eşit varyanslı t testi kullanılmıştır. öğrencilerin %29,2'sinin sigara kullandığı ve Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi puan ortalaması 3,4±2,3 olarak saptanmıştır. Bu puan öğrencilerin hafif düzeyde bağımlı olduğunu göstermektedir. Öğrencilerin cinsiyetlerine, kaldıkları yerlere ve ailede sigara içen bireylere göre sigara içme durumları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur (PO.05). Öğrencilerin gelir durumlarına, basan durumlarına ve okullarının bulunduğu bölgeye göre sigara içme durumları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (pX).05).
Özet (Çeviri)
This research has been applied for the purposes of the determination of smoking habits among the students who receive professional nursing education in the universities, and their personality traits. The subjects of the research consisted of 253 students from the School of Nursing and Health Specialists. Personal information forms were used as the tool for gathering personal data;“Fagerström Nicotine Dependence Test”and“Five-Factored Personality Inventory”were applied for the determination of the smoking habits, and the personality traits of the subjects "ki- square relation test, and t test with equal variance on two independent groups were applied during the evaluation of the research data. At the end off the research, it was determined that 29,2% of the student were habitual smokers and the Fagerström Nicotine Dependence Test average point was determined as 3,4 ± 2,3 This point indicates that the subject students were mildly dependent on cigarette smoking.