Önlisans eğitimi veren sağlık hizmetleri meslek yüksekokulları programlarının değerlendirilmesi
The Evaluation of the educational programmes of the two years graduate school at nursing in the health service
  1. Tez No: 51642
  2. Yazar: FİLİZ BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. F. DİLEK GÖZÜTOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Hemşirelik, Education and Training, Nursing
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu bölümde, önceki bölümlerin kısa bir özeti yapılıp, bulgulara dayalı olarak belirlenen sonuçlar ve bu sonuçlar çerçevesinde oluşturulan öneriler verilmiştir. ÖZET Bu araştırma, üniversitelere bağlı önlisans programı uygulayan Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulları Hemşirelik Eğitim Programlarım öğretim elemanları ve öğrencilerin görüşleri doğrultusunda değerlendirmek ve programla ilgili uygulama değeri olan öneriler geliştirmek amacıyla yapılmıştır. Başlangıçta ilgili kaynaklar taranmış, incelemeler yapılmış ve araştırma projelendirilmiştir. Araştırma evrenini 1993-1994 öğretim yılında önlisans eğitimi veren SHMYO'ndaki öğrenciler ve meslek derslerine giren öğretim elemanları oluşturmaktadır. Ankara'da bulunan 3 üniversite ve 1 akademi bünyesi içerisinde yer alan beş SHMYO'ndan 2 SHMYO örnekleme alınmıştır. Veri toplama aracı olarak anket formu düzenlenmiştir, öğrenci anket formu (A) ve öğretim elemanı anket formu (B) kullanılmıştır. Anket formunda kişisel bilgilere ve öğretim programına ilişkin (amaç, içerik, öğretim süreçleri, değerlendirme) görüşleri almaya yönelik sorular yer almıştır. Hazırlanan anket formlarının deneme uygulaması G.Ü. SHMYO öğrenci ve öğretim elemanlarına yapılmıştır. Uygulanan bilgi toplama aracında yer alan her maddeye verilen cevapların frekans ve yüzdeleri alınmış, elde edilen bulgular tablolar halinde gösterilerek yorumlanmıştir.
Özet (Çeviri)
This research has been designed to evaluate the educational programmes of the two years graduate school at Nursing in the Health Service by taking into accaunt the views of lecturers and students and to make suggestions in the present teaching approaches. The project has been formulated after the literature survey. The survey population consist of the students and the lecturers at the SHYMO in the 1992-93 academic year. The two SHYMO in the five SHYMO at the, three universities and an academy in Ankara has been chosen as the survey sample. The two questionnaires as the quantitative method in data acqusition have been performed on the students (QuestionnaireA) and the lecturers (Questionnaire B) in the Gazi University 3HMY0. The questionnaires have been divided into two sections: Section 1 including personal questions ; Section 2 containing questions with regard to educational programme/ e.g. ^objectives, content, procedure, methods, and evaluation activities. The answers to each question are tabulated by illutrating their frequencies and percentages.,