Tekstil sektöründe çalışan 15-49 yaş arası kadın işçilerin, perimenstruel şikayetlerinin ve bunu etkileyen faktörlerin incelenmesi
To determine of perimenstrual complaints and the factors that effect them of female workers between 15-49 ages who work in a textile company
  1. Tez No: 156223
  2. Yazar: DİLEK ÇEÇEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FERDA ÖZBAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
TEKSTİL SEKTÖRÜNDE ÇALIŞAN 15-49 YAŞ ARASI KADIN İŞÇİLERİN PERİMENSTRUEL ŞİKAYETLERİNİN VE BUNU ETKİLEYEN FAKTÖRLERİN İNCELENMESİ ÖZET Amaç: Çalışma tekstil sektöründe çalışan, 15-49 yaş arası kadın işçilerin perimenstruel şikayetlerinin ve bunu etkileyen faktörlerin incelenmesi amacıyla, tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Yöntem: Çalışmanın yapıldığı tarihte işyerinde çalışan tüm kadın işçiler (N=178) araştırmanın evrenini oluşturmaktadır. Kadınlara Menstruel Distres Şikayet Listesi, Süreklilik Kaygı Envanteri, ve tanıtıcı bazı özelliklerini belirlemek için hazırlanan anket formu uygulanmıştır. Bulgular: Kadınların sıklıkla adet döneminde menstruel yakınmalarının olduğu, en çok ağrı, negatif duygulanım ve konsantrasyon bozukluğu alt grup semptomlarını deneyimledikleri saptanmıştır. Kadınların, yaş grupları ile menstruel yakınma puan ortalamaları arasında anlamlı bir fark saptanmamıştır. Ancak yaş grupları arttıkça kadınların, adet dönemi menstruel yakınma puan ortalamaları artmaktadır (52.87 ±28.63). Evli olan kadınların adet öncesi yalanma puan ortalamaları evü olmayan kadınlara göre daha yüksek olup, evli olma durumları ile adet öncesi menstruel yalanma puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmıştır (t=2.179,p
Özet (Çeviri)
TO DETERMINE OF PERIMENSTRUAL COMPLAINTS AND THE FACTORS THAT EFFECT THEM OF FEMALE WORKERS BETWEEN 15-49 AGES WHO WORK IN A TEXTILE COMPANY SUMMARY Purpose: This study has been made to determine of perimenstrual complaints and the factors that effect them of female workers between 15-49 ages who work in a textile company. Method: All the women (N=178) who work there on date which this study was made form the whole study. Menstrual Distress Quastionare, Premanent Anxiety Scale and the quastionare which was formed to determine some definitive features of women, were applied to women. Findings: These women have the complaints frequently during while menstrual periods and during this period they mostly have pain, negative emotion and concentration disorders. We didn't find a significant relation between age groups and the scores of menstrual complaints. But as of the age increases while menstrual period complaint score increases (52.87 ±28.63).