Üniversite öğrencilerinin üreme sağlığı ve aile planlaması bilgi düzeylerinin riskli davranışlara yatkınlığı ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between reproductive health and family planning knowledge levels of university students with susceptibility to risky behaviors
  1. Tez No: 587321
  2. Yazar: SİBEL HAKLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Üniversitede okuyan öğrenciler; cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar, istenmeyen gebelikler, sigara, alkol ve madde kullanımı gibi üreme sağlığı açısından riskli olan durumlarla karşılaşabilirler. Üniversite öğrencilerinin bu konudaki bilgi düzeylerini ve bunu etkileyen faktörlerin ortaya konulması, alınacak önlemlerin neler olması gerektiği konusuna ışık tutabilir. Bu araştırmanın amacı, üniversite öğrencilerinin üreme sağlığı ve aile planlaması bilgi düzeylerini belirlemek ve bilgi düzeyinin riskli davranışlara yatkınlığı ile ilişkisini incelemektir. Araştırma, tanımlayıcı kesitsel tipte olup, Mayıs – Ağustos 2018 tarihleri arasında, bir vakıf üniversitenin Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulunda yürütülmüştür. Araştırma evrenini üniversitenin Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu öğrencilerinden oluşturmuştur. Araştırma 250 kişilik örneklemle yapılmıştır. Verilerin elde edilmesinde“Kişisel Bilgi Formu”ve“Duygusal Zekâ Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 20,0 bilgisayar istatistik programına girilerek analiz edilmiştir. Verilerin istatistiksel analizinde tanımlayıcı istatistiksel analizler, verilerin dağılımına göre parametrik veya non-parametrik testler kullanıldı.
Özet (Çeviri)
University students may encounter situations that are at risk for reproductive health such as sexually transmitted infections and unwanted pregnancies, smoking, alcohol and substance abuse. The level of knowledge of university students on this subject and revealing the factors affecting that can shed light on what precautions should be taken. The aim of this study was to determine reproductive health and family planning knowledge levels of university students and to investigate the relationship between knowledge level and susceptibility to risky behaviors. This descriptive cross-sectional study was conducted between May - August 2018 at a foundation university's vocational school of health services. The population of the research was composed of the students of University. The study was conducted with a sample of 250 people.“Personal Information Form ”and“ Emotional Intelligence Scale ”were used to collect data. Data was entered into the computer and analyzed using the SPSS 25.0 software (SPSS Inc., Chicago, IL, ‎USA).