Çukurova Üniversitesi öğrencilerinin cinsel mitleri ve cinsel bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of sexual myths and sexual knowledge levels of Çukurova University students
  1. Tez No: 951422
  2. Yazar: SENA ÖZGE KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN AKPINAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Çukurova Üniversitesi Öğrencilerinin Cinsel Mitleri ve Cinsel Bilgi Düzeylerinin Değerlendirilmesi Amaç: Cinsellik, fiziksel, duygusal, entelektüel ve sosyal yönlerin kişiliği, iletişimi ve aşkı zenginleştirici etkilerinin bileşiminden oluşan bireyin iyilik halini önemli şekilde etkileyen bir bileşenidir. Özellikle cinsellik hakkında fikirlerin aktifleşmeye başladığı üniversite öğrencilerinin cinsellik konusundaki yanlış inanışları ilerdeki cinsel yaşamlarını dolayısıyla bütün yaşamlarını olumsuz etkileyecektir. Toplumdaki doğru ve güvenilir cinsel bilgiye erişmede aile hekimlerine büyük görevler düşmektedir. Çünkü Aile Hekimleri hastalarının ilk temas noktasıdır ve onlara hastalık ve sağlık sorunu ayırt etmeksizin yaklaşır. Bu tez çalışmasının amacı; Çukurova Üniversitesi öğrencilerinde görülen cinsel mitleri ve cinsel bilgi düzeylerini araştırmak, bunları sosyodemografik özelliklerle ilişkilendirmek, nedenlerini incelemek, aile hekimleri olarak bizlerin bu konuda neler yapabileceğini tartışmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız 15 Şubat 2025 1 Nisan 2025 tarihleri arasında Çukurova Üniversitesi'nde okuyan öğrencilerle yapılmıştır. Çukurova Üniversitesi öğrencilerini Sağlık Bilimleri, Sosyal Bilimler ve Mühendislik Mimarlık bölümleri olarak gruplayıp tabakalı küme örnekleme yöntemiyle basit rastlantısal numaralandırarak Excel programından seçtiğimizde Sağlık Bilimleri; Tıp ve Eczacılık Fakülteleri, Sosyal Bilimler; İletişim ve Fen Edebiyat Fakülteleri, Mühendislik Mimarlık; Mühendislik ve Mimarlık Fakülteleri olarak belirlenmiştir. Çalışmamız 389 öğrenci ile gönüllülük esasına dayalı yüz yüze anket uygulanarak yapılmıştır. Araştırmacılar tarafından yapılandırılan sosyodemografik özellikler anketi, cinsel mitler ve cinsel bilgi düzeyini araştıran anket uygulanmıştır. Bulgular: Çalışmaya Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, İletişim Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Mühendislik Fakültesi ve Mimarlık Fakültesi'nde okuyan öğrenciler dahil edildi. Yapılan incelemede çalışmaya katılan öğrencilerin 221 (%56,8)'inin kadın, 168 (%43,2)'inin erkek olduğu belirlendi. Öğrencilerin yaş ortalaması Ortalama± SS 21,49±2,90, medyan (min-max) 21,0 (17,044,0) olarak tespit edildi. Cinsel birleşmeyi ilk kez yaşadıkları yaş ortalaması Ortalama± SS 18,22±2,28, medyan (min-max) 18,0 (12,033,0) olarak tespit edildi. Kadınların ilk cinsel birleşmeyi yaşadıkları yaş ortalaması Ortalama± SS 19,0±3,05, medyan(min-max) 19,0 (14,0-33,0), erkeklerin ilk cinsel birleşmeyi yaşadıkları yaş ortalaması Ortalama± SS 17,89±1,77, medyan (min-max) 18,0 (12,0-23,0) olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Evaluation of Sexual Myths And Sexual Knowledge Levels of Cukurova University Students Aim: Sexuality is a component of physical, emotional, intellectual and social aspects that enriches personality, communication and love and has a significant impact on the well-being of the individual. Especially in university students, where ideas about sexuality are becoming active, misconceptions about sexuality will negatively affect their sexual life in the future and thus their whole life. Family physicians have a great role in accessing accurate and reliable sexual information in the society. Because Family Physicians are the first point of contact for their patients and approach them without discriminating between diseases and health problems. The aim of this thesis study is to investigate sexual myths and sexual knowledge levels in Çukurova University students, to associate them with sociodemographic characteristics, to examine their causes, and to discuss what we as family physicians can do in this regard. Material and Method: Our study was conducted with students studying at Çukurova University between February 15, 2025 and April 1, 2025. When we grouped the students of Çukurova University as Health Sciences, Social Sciences and Engineering Architecture departments and selected them from the Excel program by simple random numbering with the stratified cluster sampling method, Health Sciences; Faculties of Medicine and Pharmacy, Social Sciences; Faculties of Communication and Science and Literature, Engineering Architecture; Faculties of Engineering and Architecture. Our study was conducted with 389 students by applying a voluntary face-to-face questionnaire. A sociodemographic characteristics questionnaire structured by the researchers, a questionnaire investigating sexual myths and sexual knowledge level were applied. Results: Students studying at Çukurova University Faculty of Medicine, Faculty of Pharmacy, Faculty of Communication, Faculty of Arts and Sciences, Faculty of Engineering and Faculty of Architecture were included in the study. It was determined that 221 (56.8%) of the students were female and 168 (43.2%) were male. The mean±SD age of the students was 21.49±2.90, and the median (min-max) was 21.0 (17.044.0). The mean age at first sexual intercourse was found to be Mean± SD 18.22±2.28, median (min-max) 18.0 (12.033.0). Mean± SD 19.0±3.05, median (min-max) 19.0 (14.0-33.0), and mean± SD 17.89±1.77, median (min-max) 18.0 (12.0-23.0) were found for women and men, respectively.