Doğum eylemi sürecinde kanıta dayalı hemşirelik uygulamalarının tanımlanması ve değerlendirilmesi
The determination and evaluatıon of evidence based nursing practices in delivery process
  1. Tez No: 156287
  2. Yazar: GÜLTEN GÜVENÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NUR İNANÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
VII. ÖZET Araştırma, doğum eylemi sürecinde yapılan hemşirelik uygulamaların kanıt açısından tanımlanması ve bu uygulamaların kanıta dayalı hemşirelik uygulamaları ile karşılaştırılarak değerlendirilmesi amacıyla, tanımlayıcı ve niteliksel bir çalışma olarak planlanmıştır. Çalışma, 05 Ocak-01Nisan 2004 tarihleri arasında Gülhane Askeri Tıp Akademisi Eğitim Hastanesi (n=13), Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı ve Eğitim Hastanesi (n=21) ve Sosyal Sigortalar Kurumu Doğum ve Kadın Hastalıkları Eğitim Hastanesi'nin (n=18) doğum ünitelerinde geçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini, hem travay hem de doğum salonunda çalışan, her eğitim düzeyindeki gönüllü hemşire ve ebeler oluşturmuştur. Veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen“Veri Toplama Formu”(VTF) ve“Doğum Ünitesinde Kanıta Dayalı Hemşirelik Uygulamaları Gözlem Formu”ile toplanmış ve bilgisayar ortamında, SPSS 11.0 istatistik programı ile değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde, ferekans, yüzdelik hesaplan, Kruskal Wallis, Korelasyon, Ki-kare, testleri kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar aşağıdadır; Hemşire ve ebelerin; yaş durumu, eğitim durumu, meslekteki ve doğum salonundaki deneyimleri, doğum salonunda çalışmak için eğitim alma durumları ve yerine getirdikleri roller açısından, üç hastane arasında önemli bir fark olduğu bulunmuştur. Hemşire ve ebelerin büyük bir çoğunluğunun kanıta dayalı uygulamanın tanımım bilmedikleri ve kanıta dayalı uygulamada yeterli bilgiye sahip olamamaları nedeniyle uygulamalarında kanıt kullanmadıkları bulunmuştur. Bunun yanında, doğum eylemi sürecinde birçok uygulama, araştırmalarla ispatlanmış yüksek düzeyde kanıtlarla desteklenmesine rağmen, uygulamada kullanılan kanıtların kaynaklarının, klinik deneyimler, uzman tercihleri ve mesleki kitaplar gibi düşük düzeyde kanıtlar olduğu belirlenmiştir. Doğum ünitesinde, annenin üniteye kabulünde, fiziksel muayenesinde, destekleyici bakımında, doğum sonrası anne ve bebeğin değerlendirilmesinde, birçok bağımsız uygulamanın hiç yapılmadığı, kadına herhangi bir seçenek sunulmadığı, genellikle doktor istemine göre rutin uygulamaların yapıldığı ve uygulamalarda bir standardizasyon olmadığı değerlendirilmiştir. 87Araştırmanının sonunda, uygulamada standardizasyon sağlanması amacıyla, araştırma kanıtlarını içeren yazılı planlar kullanılması ve bakımın kanıta dayalı ölçeklerle değerlendirilmesi önerilmiştir. 88
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was planned as descriptive and qualitative to define nursing practice from the point of view evidence and evaluate this practices by comparing with evidence based nursing practices in labor and delivery process. The research was performed in labor and delivery wards of Gulhane Military Medical Academy Education hospital(n=13), Zekai Tabir Burak Women's Health and Education Hospital(n=21), and Social Insurance Institution Delivery and Women's Health Education Hospital(n=18) between 05 January and 01 April 2004. The sample included all graduate and volunteer nurses who work both labor and delivery wards. Data was collected by the means of“Data Collecting Form”and“Evidence Based Nursing Practice Observation Form in Labor and Delivery Ward”which is developed by the researcher. Obtained data was analyzed by using percentiles, frequencies, Cruskal Wallis, corelation and Chi-square test on SPSS for windows 1 1.0 program. The main results were as follows: There was a significant difference among the nurses and midwifes who work for each hospital regarding age, educational level, experience in nursing and delivery ward, roles in performing their practices, any education for working delivery wards. It was found that the most of the nurses and midwives didn't know the definition of the evidence based practice and didn't use any evidence in their practice; because of insufficient information about the evidence based practice. It was also determined that the evidence using by the nurses and midwives were based on the low level evidence such as clinical experience, expert opinions and text books, though the most of the practices in labor and childbirth process were supported by high level research evidence. It was evaluated that many independent nursing practices were not done at the admission of women to the labor and delivery wards, physical examination, supportive care, postpartum assessment of newborn and women. However any choice wasn't offered to the mother and generally routine practices were done according to the orders of doctor. There was no standard in their practice. As a result, written plans including research evidence and evaluation with measures based on evidence were offered to standardize the practice. 89