Psikiyatri kiniğinde çalışan hemşirelerin öfke düzeyleri ile iş motivasyonları arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between anger and work motivation levels of nurses who work in psychiatry clinics
- Tez No: 156293
- Danışmanlar: DOÇ.DR. OLCAY ÇAM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
BÖLÜM VI ÖZET Psikiyatri kliniğinde çalışan hemşirelerin öfke düzeyleri ile iş motivasyonları arasındaki ilişkinin saptanması amacıyla planlana bu çalışma tanımlayıcı tiptedir Araştırmanın örneklemini, İzmir İli: Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, İzmir Atatürk Eğitim Hastanesi, Ankara İli: Ankara Numune Hastanesi, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ve Gazi Üni. Gölbaşı Hastanesi, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, SSK Ankara Eğitim Hastanesi, İstanbul İli : Bakırköy Ruh Ve Sinir Hastalıkları Eğitim Hastanesi, Cerrahpaşa Üni. Tıp Fakültesi Hastanesi, SSK Erenköy Ruh Ve Sinir Hastalıkları Hastanesi, Manisa İli Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi psikiyatri kliniklerinde çalışan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 378 hemşire örneklemi oluştarmaktadır. Veri toplama aracı olarak“psikiyatri kliniğinde çalışan hemşirelerin tanıtıcı özelliklerini içeren soru formu”,“ sürekli öfke- öfke tarz ölçeği”, ve araştırmacı tarafindan geliştirilen“iş motivasyonu sora formu”kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik, tek yönlü varyans analizi, t testi, korelasyon, scheffe, duncan, tukey, tamhane testleri kullamlmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, psikiyatri kliniğinde çalışan hemşirelerin sürekli öfke puan ortalamaları 18,01± 3,45, öfke- kontrol puan ortalamaları 23,36 ± 3,96, öfke- içe puan ortalamaları 14,62 ± 2,88, öfke- dışa puan ortalamaları ise 14,32 ± 2,77 olarak belirlenmiştir. Psikiyatri kliniğinde çalışan hemşirelerin iş motivasyonlarının orta düzeyden biraz yüksek olduğu saptanmıştır. Hemşirelerin iş motivasyonu puan ortalamalarını etkilemeyen değişkenler, hemşirelerin gelir ve medeni durumları, çalışma şekilleri ve modelleri, bakım verdikleri hastaların özellikleri olarak sıralanabilir. Sağlık meslek lisesi mezunu olan ve başhemşirelik görevi yapan 187hemşirelerin iş motivasyonu puan ortalamalarının daha düşük olduğu, psikiyatri hemşireliğine özgü eğitim programına katılan hemşirelerin iş motivasyonunun yüksek olması araştırma bulguları arasındadır. Hemşirelerin yaş ortalamaları ve çalışma yılı ortalamaları ile iş motivasyonu puan ortalamaları arasında pozitif yönde güçlü bir ilişki saptanmıştır. Psikiyatri kliniğinde çalışan hemşirelerin iş motivasyonu puan ortalamaları ile öfke içe puan ortalamalanyla negatif ve öfke kontrol puan ortalamaları ile pozitif yönde güçlü bir ilişki olduğu saptanmıştır. 188
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE RELATIONSHIP BETWEEN ANGER AND WORK MOTIVATION LEVELS OF NURSES WHO WORK IN PSYCHIATRY CLINICS The study was prepared as descriptive with the purpose of determining the relationship between anger and work motivation levels of nurses who work in psychiatry clinics. The sample of the study was included 378 nurses who worked in İzmir : Ege University Hospital, Izmir Atatürk Research and Training Hospital, in Ankara: Ankara Numune Hospital, Gazi University Hospital, Gazi University Gölbasi Hospital, Hacettepe University Hospital, SSK Ankara Training Hospital; in Istanbul : Bakırköy Mental Health and Psychiatric Training Hospital, Cerrahpaşa University Hospital,, SSK Erenköy Mental Health and Psychiatric Hospital; in Manisa Manisa Mental Health and Psychiatric Hospital. Data was collected by“ nurse' s descriptive characteristics form”,“ trait anger- anger expression scale”and“work motivation questions form”which were modified by the researcher. Percentages, oneway analysis of variance, t test, correlation, scheffe, duncan, tukey, tamhane tests were used for the evaluation of data. According to the results of study; nurse's who work in psychiatry clinic, mean point of the trait anger, anger- control, expression- anger, experience- anger were 18.01± 3.45, 23.36 ± 3.96, 14.62 ± 2.88, 14.32 ± 2.77 respectively. The work motivation was higher than middle level. Income and marital status, working model, working variety, patients characteristics were not affected nurse's work motivation. The work motivation level of nurses who were graduated high school and the lead of nurses' were low. The work motivation level of nurses who participated psychiatric 189nursing education programme were high. A significant relation was found between the age mean, work year mean and the work motivation point mean of nurses. In addition, a significant relation negatively was found between the expression anger point mean and work motivation point mean, a significant relation positively was found between the anger control point mean and work motivation point mean. 190