Locusta migratoria cinerascens (Fab.) (Orthoptera:acrididae)'in beyin nörosekresyon hücreleri üzerine bitki büyüme regülatörü absisik asit (ABA)'in etkileri
  1. Tez No: 15633
  2. Yazar: REMZİYE DEVECİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SABİRE KARAÇALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ABSTRAKT Taze, sentetik besinle beslenenler ile sentetik besinlerine ABA (Absisik asit) nın farklı iki dozu (5 ve 50 ppm'lik ABA) karıştırılarak beslenen sol iter ve gregar fazlardaki Locusta migratoria cinerascens (Fab.) dişilerinin pars interserebralis nörosekresyon hücreleri ışık mikroskobuyla incelenmiştir. A,C, ve D-tip hücrelere ait hücre ve nukleus çaplarının analizi sonucunda; A-tip hücreler tüm uygulama larda sol iter fazda daha iri bulunmuştur. ABA 5 daha etkilidir. ABSTRACT The pars intercerebralis neurosecretory cells of Locusta migratoria cinerascens (Fab.) females in solitary and gregarious phases, which were fed with fresh, and synthetic diet with ABA mixture of two different doses (5 and 50 ppm ABA), were investigated on light micros cope. As a result of the analysis of cellular and nuclear diameters of the A,C and D type cells, A type cells were found larger in solitary phase in all treatments. ABA 5 is more effective.
Özet (Çeviri)