Schistocerca gregoria ve musca domestica ergin erkekleri üzerinde kemosterilant (HEMPA) ve gamma radyasyonunun kısırlaştırıcı etkileri
Sterilant effects of chemosterilant (HEMPA) and gamma irradiation on adult males of schistocerca gregaria and musca domestica
- Tez No: 23045
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN AKKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
m ÖZET Yüksek Lisans Tezi Schistocerca gregaria ve Musca domestica ERGİN ERKEKLERİ ÜZERİNDE KEMOSTERİLANT (HEMPA) VE GAMMA RADYASYONUNUN KISIRLAŞTIRICI ETKİLERİ Ayhan GÜLER Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Orhan AKKOL 1992, Sayfa : 36 Jüri: Doç. Dr. Orhan AKKOL Prof. Dr. Adem GÜLEL Yrd. Doç. Dr. Hakkı SAYAR Bu çalışmada çöle çekirgesi, Schistocerca gregaria (Orthoptera : Acrididae) ve ev sineğinin Musca domestica (Diptera : Muscidae) ev sineğinin ergin erkekleri üzerine bir kemosterilant olan HEMPA 'mn ve gamma radyasyonunun kısırlaştıncı etkileri incelen di. Her iki böcek türünde de radyasyon ve kemosterilantm kısırlaştıncı etkileri bunla ra tabi tutulan erkeklerle çifteşen dişiler tarafından bırakılan ve açılan yumurta sayılarına göre saptandı. Verilerin istatistiksel analizi Fisher (1950) testi kullanılarak yapıldı. Denemeye tabi tutulan erkek bireylerle çiftleşen dişilerin bıraktığı yumurta sayısındaki azalma yüzdesi ile kısırlaşma yüzdesi Toppozada ve arkadaşları (1966) tarafından önerilen metqd kullanılarak hesaplandı. Kemosterilantm en etkili konsantrasyonları M. domestica için % 0,2 ile % 0,5 (ml/ml) arasında ve S. gregaria için % 0,3 ile % 0,5 (ml/ml) arasında bulundu. Rad yasyonun düşük dozlarının (10 ve 15 krad) her iki böcekte de kısırlığa sebep olduğu gösterilmiştir. Fakat, S. gregaria' da yüksek radyasyon dozları (20, 30 ve 40 krad) ölüme neden olduğu için sterilizasyon incelenemedi. ANAHTAR KELİMELER : Schistocerca gregaria (Orthoptera : Acrididae) Çöl çekirgesi, Musca domestica (Diptera : Musci dae) ev sineği, HEMPA (Hexamethyl phosphoric triamide) ve Gamma radyasyonu.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Masters Thesis STERILANT EFFECTS OF CHEMOSTERILANT (HEMPA) AND GAMMA IRRADIATION ON ADULT MALES OF Schistocerca gregaria and Musca domestica Ayhan GÜLER Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Deparment of Biology Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Orhan AKKOL 1992, Sayfa : 36 Jury: Assoc. Prof. Dr. Orhan AKKOL Prof. Dr. Adem GÜLEL İUJvProf. Dr. Hakkı SAYAR In this study, the sterilitant effects of GAMMA radiation and HEMPA, on the adult males of Schistocerca gregaria (Orthoptera: Acrididae), desert locust, and Musca demostica (Diptera: Muscidae) house fly, were investigated. The sterilitant effects of radiation and chemosterilant on both insect species were determined in number of hatched and laid eggs of females mated with treated males. The data have statistically been analyzed by using Fisher's test (1950). Percentage of sterility and decrease in number of eggs laid by females mated with treated males was calculated by using the method suggested by Toppozada et al (1966). The most effective concentrations of chemosterilant were found between 0,2 % and 0,5 % (ml/ml) for M. domestica and between 0,3 and 0,5 % (ml/ml) for S. gregaria. It has been shown that the low doses of radiation (10 and 15 krad) have caused the sterilization in the both insects, but, since the high levels of radiation (20, 30 and 40 krad) have caused to mortality, the sterilization was not observed on S. gregaria. KEYWORDS : Desert locast Schistocerca gregaria (Orthoptera: Acrididae), House fly Musca domestica (Diptera: Muscidae) HEMPA (Hexamethylphosphoric triamide) and Gamma irradiation.