Koroner yoğun bakım ünitesine başvuran hastaların uyku sorunları ve uyku sorunlarını etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of the sleep disturbances and effecting factors in patients who admitted to the coronary intensive care unit
  1. Tez No: 156352
  2. Yazar: EMİNE İNCEKARA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. RUKİYE PINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kardiyoloji, Nursing, Cardiology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
1. ÖZET Bu çalışma Koroner Yoğun Bakım Ünitesinde (KYBÜ) yatan 160 hastanın uyku sorunu yaşayıp yaşamadığı ve bu sorunun özellikle hastane anksiyete ve depresyonu ile ilişkili olup olmadığını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Veriler genel bilgi formu, Pittsburg Uyku Kalite İndeksi (PUKİ) ve Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği ile toplanmış; X2. student t testi, lojistik regresyon analizi ve Pearson's korelasyon analizleri ile değerlendirilmiştir. Çalışmamızda hastaların yandan fazlası uyku sorunu yaşamaktadır (54.4%). PUKİ kullanılarak yapılan değerlendirmede hastaların hastalık öncesi dönemde %4.4'ünün uyku sorunu yaşarken, bu oranın son bir hafta içinde %3.1'lik artışla %7.5'e çıktığı belirlenmiştir. Uyku sorununa yol açan üç temel neden hastalıkla ilgili kaygı (%59.8), ağrı (%54.0) ve gürültüdür (%37.9). Birden fazla nedenle uyku sorunu yaşayan olguların oranı %33.3'tür.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY EVALUATION of the SLEEP DISTURBANCES and AFFECTING FACTORS in PATIENTS WHO ADMITTED to the CORONARY INTENSIVE CARE UNIT The study has been performed to identify whether 1 60 patients hospitalized in Coroner Intensive Care Unit (CICU) experience sleep disturbances and if these problems are related with hospital anxiety or depression. The data of the research were gathered via the general information form, Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) and Hospital Anxiety and Depression Scale and were evaluated using chi-square, students t test logistic regression analysis and Pearson's correlation analysis. We found that more than half of the patients experienced sleep disturbances (54.4%). The assessment performed with PSQI showed that 4.4% of the patients experienced sleep disturbances before hospitalization, while the percentage increased with a 3.1% to 7.5% within the last week. Three major causes of sleep disturbances were the anxiety related with the sickness (59.8%), pain (54.0), and noise (37.9%). The rate of the subjects experiencing sleep disturbances due to more than one of the causes was 33.3%.