Yönetici hemşirelerin hemşirelerde kullandıkları güç tarzları
The ways of power that managing nurses employ on nurses
  1. Tez No: 156351
  2. Yazar: ÜLKÜ KAFTANCIOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NEFİSE BAHÇECİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
1. ÖZET YÖNETİCİ HEMŞİRELERİN HEMŞİRELERDE KULLANDIKLARI GÜÇ TARZLARI 336 hemşire ile gerçekleştirilen araştırma, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesinde çalışan sorumlu hemşirelerin, hemşirelerde kullandıkları güç tarzlarını belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Veri toplama aracı olarak hemşirelerin tanıtıcı ve mesleksel özelliklerini içeren Bilgi Formu ve Belle Rose Ragins tarafından geliştirilen ve Sungurlu tarafından Türkçe'ye uyarlanarak geçerlik, güvenirlik çalışması yapılan Algılanan Liderlik Gücü Anketi kullanılmıştır. Veriler, yüzdelik hesaplar, Tek Yönlü Varyans Analizi, Anova, t-testi ve Korelasyon Analizi ile değerlendirilmiştir. Hemşirelerin %30,1'i 26-30 yaş grubunda, %57,7'si evli, %36'sı ön lisans mezunu, %59,8'i dahili bilimler kliniklerinde, %28,3'nün mesleki çalışma süresinin 6-10 yıl arasında, %34,2'sinin bulunduğu birimde 1-5 yıl arasında çalıştığı ve %42, 3 'ününde vardiya şeklinde çalışmakta olan hemşireler oluşturmaktadır. Hemşireler üzerinde yönetici hemşirelerin en fazla pekiştirici güç tarzını kullandıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY THE WAYS OF POWER THAT MANAGING NURSES' EMPLOY ON NURSES Within the scope of the survey covering 336 nurses, this is a descriptive text planned for the managing nurses' method of power employed on the nurses of Istanbul Medical Faculty Hospital, University of Istanbul. Data Sheets that contain the personal and professional profile on the nurses and“Perceived Leadership Power Questionnaire”, which is introduced by Bell Rose Ragins and adopted by Sungurlu in Turkish, upon performing validity reliability works have been implemented as the means of data collection. The data and the percent calculations have been assessed via One Way Variance Analysis, Anova, T-test and Correlation Analysis. Of the nurses included in the survey, 30.1 % were in the 26-30 age group 57.7% were married, 36.0% were college/university graduate, 59.8% were employed in Internal Sciences Clinics 28.3 were employed between 6-10 years, 34.2% were employed between 1-5 years, and 42.3% were employed in the shift. Our observation reveals that the nurses are generally subject to reinforcing power by the managing nurses.