Yüksek duyarlılıklı C-reaktif protein düzeylerinin çocuklarda koroner arter hastalığı riskini öngörmedeki değeri
The value of high sensitivity C-reactive protein (hs-CRP) for prediction of coronary heart disease risk in childhood
  1. Tez No: 156369
  2. Yazar: ÖMER GÜRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FİGEN AKALIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Aîeroskleroz ve buna bağlı koroner arter hastalığı (KAH) tüm toplumlarda erişkin yaştaki mortalite ve morbiditenin önemü nedenlerinden biridir. Bu hastalık çocuklukta başlayan sinsi seyirli inîiamaîuvar bir sürecin sonucudur. Çalışmamızda KAH riski taşıyan çocukların serumlarında yüksek duyarlılıklı CRP (yd-CRP) düzeyleri çalışılarak, bu parametrenin koroner arter hastalığı riskini öngörmedeki değeri araştırılmıştır. Çalışma grubu MÜTFH Hasta Çocuk Polikliniğine başvuran çocuklardan oluşturulmuştur. Kolesterol yüksekliği, hipertansiyon, obezite, HDL düşüklüğü, ailede erken ateroskleroz öyküsü ve sigara içimi kalp damar hastalığı için risk faktörleri olarak kabul edilmiştir. Risk faktörü taşıyan grup yaşlan 4.56 ile 18.92 yıl (ort.±SD=12.02±3.29) arasında değişen 53, sağlıklı kontrol grubu ise yaşları 6.82 ile 18.55 yıl (ort.±SD=13.19±2.75) arasındaki 27 çocuktan oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT (The Value of High Sensitivity C-Reactive Protein (hs-GRP) for Prediction of Coronary Heart Disease Risk in Childhood) Coronary Heart Disease (CHD) is one of the leading causes of morbidity and mortality in adulthood. Atherosclerosis is a chronic inflammatory process that begins in childhood. In our study we investigated value of high sensitivity C-Reactive Protein (hs-CRP) to predict CHD in children with risk factors for CHD. Our study group consisted of the children recruited from Pediatric Outpatient Clinics of Marmara University. Hypercholesterolemia, hypertension, obesity, low HDL, familial history of CHD and smoking were regarded as risk factors. The grup with risk factors for CHD consisted of 53 children between the ages of 4.56-18.92 years (mean±SD=12.02±3.29 ) and the healthy control grup consisted of 27 children between 6.82 to 18.55 years of age (mean±SD=13.19±2.75).