Febril konvülsiyonlu çocuklarda lenfosit alt gruplarının değerlendirilmesi
- Tez No: 156370
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜSEYİN ÇAKSEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
1. ÖZET Bu çalışmada febril konvülsiyon (FK) geçiren çocuklarda flow sitometri cihazı ile lenfosit alt grop yüzey antijenlerinden CD3, CD4, CD8, CD16, CD19 ve CD56'nın oranlan çalışıldı. Amacımız, FK'nun patogenezinde hücresel ve humoral immünite veya fagositer sistemle ilgili bir bozukluğun olup olmadığını belirlemektir. Çalışmaya Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları acil polikliniğinde Ekim 2003 ile Haziran 2004 tarihleri arasında FK tanısıyla izlenen ve yaşları 6 ay ile 60 ay (ortalama 22.20 ± 13.75 ay) arasında değişen 31'i (%65) erkek, 17'si (%35) kız toplam hasta alındı. Benzer yaş grubunda olan 28'i (%51) kız, 27'si (%49) erkek toplam 55 sağlıklı çocuk kontrol grubu alındı. Hasta ve kontrol grubundaki tüm çocuklarda lenfosit alt grup yüzey antijenlerinden CD3, CD4, CD8, CD4/CD8, CD16, CD19 ve CD56 oranlan çalışıldı. Çalışmamızda hasta ve kontrol grubundaki çocuklar lenfosit yüzey antijenleri açısından karşılaştmldı. Aynca hastalar FK'nun tipi ve ailede FK olup olmaması yönünden de değerlendirildi. Hasta grubundaki çocukların ortalama ilk FK geçirme yaşı 20.97 ±11.62 ay idi. Çocuklann 37' si (%77) basit, ll'i (%23) komplike, 46'sı (%96) jeneralize ve ikisi (%4) fokal FK geçirmişti. Hastalann 19'unda (%39.5) üst solunum yolu enfeksiyonu (ÜS YE), yedisinde (%15) alt solunum yolu enfeksiyonu (AS YE), sekizinde (%17) akut gastroenterit (AGE), beşinde (%10) idrar yolu enfeksiyonu (İYE), birinde (%2) akut otitis media (AOM), birinde (%2) difteri, boğmaca, tetaıoz (DBT) aşılama öyküsü, bir hastada (%2) ise su çiçeği saptandı. îki (%6.5) hastada AGE ve ÜSYE, bir (%2) hastada AOM ve ASYE, bir (%2) hastada AGE ve İYE ve diğer bir (%2) hastada ise İYE ve ÜSYE birlikte bulunuyordu.Hasta ve kontrol grubu karşılaştırıldığında gruplar arasında yaş (P >0.05) ve cinsiyet yönünden istatistiksel olarak anlamlı fark olmadığı tespit edildi (X : 2.50; P >0.05). Gruplar arasında total T lenfosit yüzey antijeni CD3 ile T helper yüzey antijeni CD4 oranlan yönünden istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilirken (P < 0.05), sitotoksik/süpresör T lenfosit yüzey antijeni CD8, total B lenfosit yüzey antijeni CD16 ve natural killer (NK) lenfosit yüzey antijenleri CD 19 ve CD56 oranlan -arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı (P > 0.05). Basit ve komplike FK geçiren hastalann klinik, laboratuar buîgulan ve lenfosit alt grup CD yüzey antijen oranlan karşılaştmldığmda gruplar arasında anlamlı fark olmadığı tespit edildi (P > 0.05). Ailede FK hikayesi olanlar ile FK hikayesi olmayan grubun klinik, laboratuar buîgulan ve lenfosit alt grup CD yüzey antijen oranlan karşılaştırıldığında her iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (P > 0.05). Sonuç olarak çalışmamızda FK'îu çocuklarda CD3 ve CD4 yüzey antijeni taşıyan lenfosit oranlan düşük bulundu. Bulgularımız FK'nun patogenezinden T helper lenfosit (CD4 yüzey antijeni taşıyan lenfosit) eksikliğinin rolünün olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY In this study, the levels of CD3, CD4, CD8, CD16, CD19 and CD56, subgroups of surface antigens of lymphocytes, in children with febrile convulsion (FC) were investigated with flow cytometry device. Our objective was to determine whether there was any role of cellular and humoral immunity or phagocytic system in the pathogenesis ofFC. The study includes 31 males (66%) and 17 females (35%), aged between 6 and 60 months (mean age 22.20 ± 13.75 months) and diagnosed to have FC in the Department of Pediatrics, Faculty of Medicine, Yüzüncü Yıl University between October 2003 and June 2004. A control group was also constituted of 55 healthy children. Gender distribution of the control group was designed as 28 females (51%) and 27 males (49%), who were also having similar ages to those in the study group. In all of the children in both study and control groups, the levels of the sub-group surface antigens of lymphocytes including CD3, CD4, CD8, CD4/CD8, CD16, CD19 and CD56 were studied. The children both in study and control groups were compared in terms -of the lymphocytes surface antigens. The patients were also evaluated for type of FC and based on their having or not having a family history of FC. The age of first FC in the study group was 27.97 ±11.62 months. Of 48 children, 37 (77%) had simple FC, 11 (23%) complex FC, 46 (96%) generalized FC and 2 (4%) focal FC. Of 48 children, 19 (39%) had upper respiratory tract infections (URTI), 7 (15%) lower respiratory tract infections (LRTI), 8 (17%) acute gastroenteritis (AGE), 5 (10%) urinary tract infections (UTI), 2 (2%) acute otitis media (AOM), 1 had diphtheria, pertussis, tetanus, (DPT) vaccination.1 (2%) chickenpox. 2 (6.5%) AGE and URTI, 1 (2%) AOM and LRTI, 1 (2%) had AGE and UTI, and 1 had UTI and URTI together. When the study and control groups were compared in terms of age (P >0.05) and gender no statistically significant difference was determined (X2: 2.50; P >0.05). However, a statistically significant difference was found for total T lymphocyte surface antigen CD3 and T helper surface antigen CD4 (P < 0.05), no significant difference was determined for the rates of cytotoxic/suppressor T lymphocyte surface antigen CD8, total B lymphocyte surface antigen CD16 and natural killer (NK) lymphocyte surface antigens CD19 and CD56 between the groups (P > 0.05). When the clinical and laboratory findings and lymphocyte sub-group CD surface antigen rates are compared no significant difference was determined between the groups (P > 0.05. When the clinical and laboratory findings and the rates of lymphocyte sub-group CD surface antigens were compared in terms of those having a history of FC and those having no such a history, no statistically significant difference was found (P > 0.05). In conclusion, the lymphocyte rates possessing CD3 and CD4 surface antigens were found to be decreased in children with FC. Our findings showed that T helper lymphocyte deficiency (the lymphocyte possessing CD4 surface antigen) might play a role in the pathogenesis of FC.