Kronik böbrek yetmezliği olan cocuk ve genç erişkinlerde karotid arter intima-media kalınlığı ve aterosklerotik risk faktörleri
Atherosclerotic risk factors and carotid artery intima-media thickness in children and young adults with chronic renal failure
- Tez No: 156374
- Danışmanlar: PROF.DR. RUHAN DÜŞÜNSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nephrology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
57 ÖZET Giriş : Kardiyovasküler hastalıklar son dönem böbrek yetmezlikli (SDBY) çocuk ve erişkinlerde en sık görülen ölüm sebeplerinden biridir. SDBY'li hastalarda ateroskîeroz da en önemli kardiyovasküler hastalıklardan biridir. Aterosklerozun çocukluk çağında başladığı ve karotid arter intima-media kalınlığında artışın aterosklerozun erken bir belirleyicisi olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada kronik böbrek yetmezlikli (KBY) çocuk ve genç erişkinlerde ateroskîeroz ve aterosklerotik risk faktörlerinin varlığı ve ateroskîeroz ile bu risk faktörleri arasındaki ilişkiyi araştırmak amaçlanmıştır. Metodlar : Yaşlan 6-27 yıl arasında değişen 44 KBY'li hasta ile yaş ve cins uyumlu 20 sağlıklı kontrolde karotid arter intima-media kalınlığı yüksek rezolüsyonlu ultrasonografi kullanılarak ölçüldü. Sol ventrikül kitle indeksi (SVKİ) M-mode ekokardiyografi kullanılarak ölçüldü ve sol ventrikül hipertrofisi prevalansı hesaplandı.
Özet (Çeviri)
59 SUMMARY Introduction : Cardiovascular disease is one of the most frequent causes of death in adults and children with end-stage renal disease (ESRD). Atherosclerosis is also one of the most important cardiovascular diseases in patients with ESRD. It is known that atherosclerosis begins in childhood and the increase in carotid artery intima-media thickness (cIMT) is an early marker of atherosclerosis. Aims of this study were to investigate the presence of atherosclerosis and risk factors for atherosclerosis and the relationship between atherosclerosis and some risk factors in children and young adults with chronic renal failure(CRF). Methods : The cIMT was assessed by using high-resolution ultrasound in 44 patients with CRF (aged 6-27 years) and 20 age-and sex-matched healthy controls. Left ventricular mass index (LVMI) was assessed by using M-mode echocardiyography. The prevalance of left ventricular hypertrophy was determined using sex-spesific percentiles derived from a study of normal subjects. In all subjectes, anthropometric measurements including body weight, height, triceps and subscapular skinfold thickness, midarrh circumferences and60 body mass index were made. Blood pressures were measured. In addition, we determined the levels of fasting plasma glucose, insulin, BUN, creatinine, total protein, albumin, calcium, phosphate, ALP, PTH, homocysteine, lipids and lipoproteins in all subjects.