Kronik böbrek yetmezl ikli çocuklarda Fibroblast büyüme faktörü?23 ve Fetuin A düzeylerinin değerlendirilmesi
In children with chronic renal failure levels of Fibroblast growth factor?23 and Fetuin A evaluatıon
- Tez No: 298939
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN ECE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Giriş: Çocukluk çağında son dönem böbrek yetmezliği tedavisindeki güncel gelişmeler ve böbrek nakli konusundaki ilerlemeler bu hastaların ortalama yaşam sürelerini belirgin şekilde uzatmıştır. Son yıllarda yapılan çalışmalarda kronik böbrek yetmezliği olan genç erişkinlerin kardiyovasküler hastalıklara ait mortalite ve morbiditelerinin aynı yaş gurubundaki sağlıklı kişilerden çok daha fazla olduğu saptanmıştır.Amaç: Kronik böbrek yetmezliği olan çocuklarda Fibroblast büyüme faktörü?23, Fetuin a, çeşitli inflamasyon belirteçleri, lipid profilleri ve karotis intima medya kalınlığının aynı yaş gurubundaki sağlıklı çocuklar arasındaki düzeylerinin değerlendirilmesi.Yöntem: Bu çalışmaya 25 kronik böbrek yetmezlikli hasta ve yası uygun sağlıklı 26 çocuk kontrol grubu alınmıştır. Hastalar ve kontrol grubunun fizik muayeneleri yapılıp; kan basınçları, boyları ve vücut ağırlıkları, vücut kitle indeksleri, glomerüler filtrasyon hızı hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Recent developments in the treatment of end-stage renal failure in childhood and progress in kidney transplantation in these patients significantly increased the average life expectancy. In recent studies,compared to healthy ones, young adults with chronic renal failure were found to have more cardiovascular disease mortality and morbidity than the same age group.Objective: Evaluatıng the levels of fetuin A, Fibroblast growth factor?23, various inflammatory markers, lipid profile and carotid intima-media thickness in children with chronic renal failure compared with healthy children of the same age group.Material and methods: In this study, 25 patients with chronic renal failure and 26 healthy children of appropriate age as control group was ıncluded. Patients and control subjects examined phsically and ther blood pressure, height and body weight, body mass index (BMI), glomerular filtration rate were measured.