Çocuk ve ergen temporal lob epilepsi ve jüvenil myoklonik epilepsi hastalarında ve kardeşlerinde depresyon ve davranış problemleri
  1. Tez No: 156384
  2. Yazar: AYTEN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. LEVENT KAYAALP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Psychiatry, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET AMAÇ: Bu çalışmada çocuk ve ergen populasyonunda epilepsi ile davranış problemleri ve depresyon ilişkisini değerlendirmek, temporal lob epilepsisi (TLE) ve jüvenil myoklonik epilepsi (JME) tanısı olan çocuk ve ergenlerle, onların yaşı en yakın sağlıklı kardeşlerini davranışsal sorunlar ve depresyon açısından karşılaştırmak amaçlanmıştır. METOD: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi epilepsi polikliniğinde TLE ve JME tanısı ile takip edilmekte olan 9-18 yaş grubu 44 hasta (TLE; 30, JME; 15) çalışmaya alındı. Kontrol grubu olarak epilepsi tanısı olan çocuk ve ergenlerin yaş olarak kendilerine en yakın 18 kardeşleri çalışmaya alındı. Hastalara ve ailelerine ÇDDÖ (Çocukluk Çağı Davramş Değerlendirme ölçeği anne-baba formu), ÇDÖ (Çocuklar İçin Depresyon Ölçeği) ve ÇDSKE (Çocuklar için Sürekli Kaygı Envanteri) ölçekleri doldurulmak üzere verildi. Sosyodemografik veriler bir anket formu ile alındı, ölçekler tamamlandıktan sonra klinik psikiyatrik görüşme yapılarak olgulara DSM- IV tam kriterlerine göre tanı konuldu. BULGULAR: Çalışmamıza alman hastalar benzer sosyokültürel ve ekonomik düzeye sahiplerdir, gruplar arasında bu değişkenler açısından bir fark yoktu. Her iki epilepsi hasta grubunda duygusal ve davranış sorunlarmm yaygın olduğu tespit edildi. TLE grubunda içe yönelim belirtilerinin yüksek oranda olduğu, her iki hasta grubunda dikkat problemlerinin sık olduğu gözlendi. Ayrıca epileptik çocukların kardeşlerinde anksiyete ve depresyon görülme oranlarının sık olduğu tespit edildi. TLE hastalarında, nöbet başlama yaşı ile ÇDSKE puanı arasında zayıf derecede pozitif bir korelasyon, JME grubunda ise nöbet başlama yaşı ile sosyal sorunlar puanlan arasında orta derecede negatif bir korelasyon saptandı. TLE grubunda erkeklerde ÇDDÖ içe dönüklük puanlarının anlamlı derecede yüksek olduğu gözlendi. 85SONUÇ: Epilepsi hastalığı olan çocuk ve ergenlerde davranış problemleri ve depresyon yüksek oranda görülmektedir. Epileptik çocuklarda ve kardeşlerinde yüksek oranda görülen duygusal ve davramşsal problemleri, bu alanda çocuk psikiyatrisinin katılımının olduğu konsültasyon liyazon çalışmalarına ihtiyaç olduğunu göstermektedir. 86
Özet (Çeviri)
ABSTRACT OBJECTIVE: This study compared the children and adolescents with temporal lobe epilepsy (TLE) and juvenile myoclonic epilepsy (JME) and siblings of these patients whose age is between 9-18 in terms of behavioral and emotional problems. METHOD: The sample was 44 children and adolescents with epilepsy (TLE; 30, JME; 14), aged 9 to 18 years, who were followed by the epilepsy outpatient clinic in Cerrahpaşa Medical Faculty of Istanbul. The children and parents were administered the CBCL (Child Behavior Checklist), Kovacs Depression Inventory (CDI), and State-Trait Anxiety Inventory (STAI). Sociodemographic and disease characteristics were obtained by a semi-structured questionnaire and all cases were clinically interviewed. The psychiatric diagnoses were made according to DSM-IV diagnostic criteria. RESULTS: There was no statistically significant difference between the groups as to the sociodemographic features. Patients with epilepsy had higher prevalence of behavioral difficulties and symptoms of depression compared to the control group. The prevalence of symptoms of anxiety was similarly high in all groups, however there was no significant difference between three groups. The prevalence of symptoms of depression and anxiety are increased in siblings of patients with epilepsy. Among the epilepsy-related factors, seizure type, seizure frequency, and longer duration of epilepsy have not been associated with depression, anxiety and behavioral difficulties in this study group of children with epilepsy. However there were positive correlation between ages at seizure onset and STAI scores in the TLE group and negative correlation between ages at seizure onset and CBCL social difficulties scores in the JME group. 87CONCLUSION: These results confirmed that children with epilepsy have a higher frequency of behavioral and emotional difficulties. Our findings suggest that consultation-liaison works that include a child and adolescent psychiatrist needed for the epilepsy patients and their siblings who have higher rate of behavioral and emotional difficulties. 88