Fenilketonüri hastalarında beyin MR volümetrik ölçümlerinin hastaların klinik seyri, tedaviye başlangıç yaşı ve tedavi rejimleri ile korelasyonun değerlendirilmesi
Evaluation of the correlation of brain MR volumetric measurements with the clinical course of the patients, the age of onset of treatment, and treatment regimens in patients with phenylketonuria
- Tez No: 820203
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Fenilketonüri Hastalarında Beyin MR Volümetrik Ölçümlerinin Hastaların Klinik Seyri, Tedaviye Başlangıç Yaşı ve Tedavi Rejimleri İle Korelasyonun Değerlendirilmesi Amaç: Bu retrospektif çalışmanın amacı Fenilketonüride (FKÜ) beyin volümetrik ölçümlerinin, normal popülasyon, hastaların klinik seyri, tedaviye başlangıç yaşı ve tedavi uyumu ile korelasyonunun değerlendirilmesidir. Gereç ve yöntem: Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Beslenme ve Metabolizma Bilim Dalı'nda tanı alan ya da takibe giren ve 2014-2018 yılları arasında Radyoloji Anabilim Dalı'nda beyin manyetik rezonans görüntülemesi (MRG) yapılan 33 FKÜ hastası ve 26 kişilik kontrol grubu çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların cinsiyeti, doğum tarihleri, tanı anındaki takvim yaşları, hiperfenilalaninemi (HFA) tipleri, manyetik rezonans (MR) çekimi sırasındaki kan fenilalaninin (Fa) düzeyi, WİSC-R IQ skoru ve diyet uyumu kaydedildi. Hastanemizin görüntü arşivinden alınan MR görüntüleri bir yazılım programı (Olea Sphere, Version 3) kullanılarak beyin volümetrik ölçümleri yapıldı. Bulgular: FKÜ tanılı 33 hastadan oluşan çalışma grubu, 26 normal beyin MRG bulguları olan katılımcılardan oluşan kontrol grubu çalışmaya dahil edildi. Çalışma grubundaki hastaların 14'ü kadın 19'u erkek; kontrol grubundakilerin 18'i kadın 8'i erkekti. Çalışma grubunda yer alan hastaların yaş ortalaması 12,6±4,1, kontrol grubunda yer alan katılımcıların yaş ortalaması 13,0±3,9'du. FKÜ hastalarında sağ ve sol; frontal lob, temporal lob, oksipital lob, serebral hemisfer, gri cevher, beyaz cevher, serebellum, talamus, kaudat nükleus ve sol lentiform nükleus hacmi ortalama değerlerinin, kontrol grubunda yer alanlara göre daha düşük olduğu saptandı (p0,05). FKÜ hastalarında MR çekimi sırasında ölçülen serum Fa düzeyi ile sağ ve sol hemisfer periventriküler beyaz cevherdeki gliotik beyin dokusu hacmi arasında pozitif (doğrusal) yönlü orta düzey bir ilişki saptandı (sırasıyla r=0,546; r=0,537). FKÜ grubunda WİSC-R IQ skoru ile tanı anındaki yaş (ay) bulguları arasında pozitif (doğrusal) yönlü orta düzey bir ilişki mevcuttu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Evaluation of the correlation of brain MR volumetric measurements with the clinical course of the patients, the age of onset of treatment, and treatment regimens in patients with phenylketonuria Aim: The aim of this retrospective study is to evaluate the correlation of brain volumetric measurements in Phenylketonuria (PKU) with the normal population, clinical course of patients, age at onset of treatment, and treatment compliance. Materials and Methods: Thirty-three PKU patients who were diagnosed or followed up in Çukurova University Faculty of Medicine, Department of Pediatric Nutrition and Metabolism and underwent brain magnetic resonance (MR) imaging in the Department of Radiology between 2014 and 2018, and a control group of 26 participants were included in the study. Patients' gender, date of birth, age at diagnosis, hyperphenylalaninemia types, blood phenylalanine (Fa) level during MRI, WISC-R IQ score and diet compliance were recorded. Brain volumetric measurements were made by using a software program (Olea Sphere, Version 3) of MR images taken from the image archive of our hospital. Results: The study group of 33 patients diagnosed with PKU and the control group consisting of 26 participants with normal brain MRI findings were included in the study. Of the patients in the study group, 14 were female and 19 were male; of those in the control group, 18 were female and 8 were male. The mean age of the patients in the study group was 12.6±4.1, and the mean age of the participants in the control group was 13.0±3.9. It was found that mean values of right and left frontal lobe, temporal lobe, occipital lobe, cerebral hemisphere, gray matter, white matter, cerebellum, thalamus, caudate nucleus and left lentiform nucleus volume in PKU patients were lower than those in the control group (p0.05). A positive (linear) moderate correlation was found between the serum Fa level measured during MRI in PKU patients and the volume of gliotic brain tissue in the right and left hemisphere periventricular white matter (respectively r=0,546; r=0,537). In the PKU group, there was a positive (linear) moderate correlation between the WISC-R IQ score and the age (months) at the time of diagnosis.