Kronik böbrek yetersizliği olan çocuk ve ergenlerde duygusal-davranışsal sorunların benlik saygısı ve aile içi çatışma ile ilişkisi
The relationship of self esteem and familial conflict with behavioral and emotional problems in children and adolescents with chronic renal failure
  1. Tez No: 156405
  2. Yazar: BURAK DOĞANGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. LEVENT KAYAALP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Psychiatry, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET AMAÇ: Bu çalışmada kronik böbrek hastalığı tanısıyla transplantasyon (TRN), periton diyalizi (PD), hemodiyaliz (HD) tedavisi alan çocuk ve ergen hasta grupları ile kronik böbrek yetersizliği KBY tanısı almış olmakla beraber böbrek fonksiyonları iyi olan ve diyaliz ve transplantasyon tedavisi gerekmeyen çocuk ve ergenlerin davranışsal duygusal sorunlar, benlik saygısı ve aile içi çatışmalar açısından incelenmesi amaçlanmıştır. METOD: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi ve Yenimahalle SSK Doğumevi ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Pediatrik Nefroloji Bilim Dallan'ndan kronik böbrek hastalığı nedeniyle takip edilen toplam 68 hasta (PD; 20, HD;15, TRN; 16, KBY; 17) ve ailesi çalışmaya alındı. Çalışmaya alman hastalara ve ailelerine ÇDDÖ (Çocukluk Çağı Davranış Değerlendirme ölçeği anne-baba formu), ÇDÖ (Çocuklar İçin Depresyon Ölçeği), ÇDSKE (Çocuklar için Sürekli Kaygı Envanteri), Piers-Harris'in Çocuklarda Öz Kavramı ölçeği ve Evlilik çatışması ölçekleri doldurulmak üzere verildi. Sosyodemografik veriler bir anket formu ile alındı, ölçekler tamamlandıktan sonra klinik psikiyatrik görüşme yapılarak olgulana DSM- IV'e göre tanı konuldu. Elde edilen verileri değerlendirmek için sıklıklar, Ki Kare ve T testleri ve bağıntı analizleri kullanıldı. BULGULAR: Dört tedavi grubu arsında da sosyodemografik veriler açısından fark yoktu. Tüm gruplarda duygusal-davranışsal sorunlar sık, aile içi çatışma oranı az olarak bulundu. Benlik saygısıyla depresyon, anksiyete ve ÇDDÖ alt testleri arasında negatif bağıntı, depresyonla anksiyete ve ÇDDÖ alt testleri arasında pozitif bağıntı saptandı. Tüm tedavi gruplarında ailelerin, kendileri ve çocukları için psikiyatrik destek ihtiyacı destek istemeyenlere göre belirgin olarak âzlaydı. SONUÇ: Kronik böbrek hastalığı olan çocuk ve ergenlerde yüksek oranda görülmekte olan psikopatoloji tedavi yöntemleriyle direk ilişkili değildir. Bulgularımız çocuk psikiyatristleri tarafından yapılacak psikiyatrik destek girişimlerinin hastaların psikopatolojilerini azaltarak tedavi uyumunu arttıracağını düşündürmektedir. 73
Özet (Çeviri)
ABSTRACT OBJECTIVE: This study compared the children and adolescents with severe chronic renal failure treated with transplantation (TRN), peritoneal dialysis (PD), hemodialysis (HD) and those with mild chronic renal failure who did not need these treatment methods in terms of behavioral and emotional problems, self esteem and familial conflicts. METHOD: The sample was 68 children and adolescents with chronic renal failure (PD; 20, HD;15, TRN;16, KBY;17), aged 7 to 18 years, who were followed by the pediatric nephrology services in Cerrahpaşa Medical Faculty of Istanbul and Yenimahalle SSK Maternity and Pediatric Hospital. Children and parents were administered the CBCL (Child Behavior Checklist), Kovacs Depression Inventory (CDI), State-Trait Anxiety Inventory (STAI), Piers-Harris Self Esteem Scala. Sociodemographic and disease characteristics were obtained by a questionnaire and all cases were clinically interviewed. The psychiatric diagnoses were made according to DSM-IV criteria. Frequencies, Chi-Square, T tests and correlation analysis were used to analyze the data. RESULTS: There was no statistically significant difference between the four patient groups as to the sociodemographic features. The frequency of behavioral and emotional problems was high and family conflict scores were low in all patient groups. Self esteem subscale scores and CBCL, CDI, STAI subscale scores were negatively correlated however CDI scores were positively correlated with CBCL, STAI subscale scores. Number of parents stated the need for psychiatric support was significantly higher man the number of parents who did not state a need for psychiatric support CONCLUSION: High rates of psychopathology seen in children with chronic renal failure is not directly associated with treatment methods. Our findings suggest that psychiatric interventions and counseling by child psychiatrists will increase treatment compliance in these patients through alleviation of psychiatric disorders. 74