Protein-enerji malnutrisyonlu çocuklarda serum TNF-alfa,IL-6, IL-8 ve serum eser element düzeyleri
- Tez No: 156427
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AKIN İŞCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Bu çalışmada protein-enerji mainutrisyonlu çocuk hastalar ile sağlıklı kontroller arasında akut enfeksiyon sırasında serum TNF-alfa, IL-6, IL-8, Fe, Cu, Zn ve Se düzeyleri ile sitokinler ve eser elementler arasındaki korelasyon araştırıldı. Bu amaçla haziran 2001 ile Temmuz 2002 tarihleri arasında Harran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları bölümüne başvurarak yapılan inceleme sonucu protein-enerji mainutrisyonu ile birlikte akut enfeksiyon tespit edilen 3-48 ay grubunda ki 53 hasta ile akut enfeksiyonu olan protein-enerji mainutrisyonu olmayan aynı yaş grubunda, 18 kontrol vakası çalışmaya dahil edildi. Protein-enerji mainutrisyonlu hastalar Wellcome sınıflamasına göre gruplandırılarak düşük ağırlıklı, marasmus, kwashiorkor ve marasmik-kwashiorkorlu grup olarak 4 gruba ayrıldı. Protein-enerji mainutrisyonlu vakalar ve kontrollerde hastaneye yatırıldıkları ilk gün, antibiyotik, intra venöz sıvı ve eser element tedavisi başlamadan önce serum örneği alınarak, -70 derecede saklandı. Bu serum örneklerinde eş zamanlı olarak TNF-alfa, IL-6, IL-8, Fe, Cu, Zn ve Se çalışıldı. Marasmuslu vakalar hariç protein-enerji mainutrisyonlu vakalar ve kontrol vakalarında serum TNF-alfa, IL-6 ve IL-8 düzeyleri artmış olarak saptandı. Kwashiorkorlu vakalarda serum IL-6 düzeyi marasmus, düşük ağırlıklı ve kontrol grubuna göre yüksek bulundu (P0.05). Protein-enerji mainutrisyonlu alt gruplarının kendi aralarında ve alt gruplarla kontrol grubu arasında serum TNF-alfa ve IL-8 düzeyi bakımından istatiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (P>0.05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, serum levels of TNF-alfa, IL-6, IL-8, Fe, Cu, Zn and Se correlations between these paremeters during an acute enfection in children with protein-energy malnutrition (PEM) and without malnutrition controls was investigated. For this aim, 53 patients aged 3-48 months who applied to the outpatients department of the Children Health and Diseases Clinic, Harran University-Research Hospital in June 2001 -July 2002, and diagnosed as having protein-energy malnutrition plus an acute enfection, and 18 healthy controls with the same age range, who applied to the same department in that period and diagnosed as having an acute enfection without PEM were included to the study. The patients with protein-energy malnutrition were divided to 4 groups; the patients with low weight, marasmus, kwashiorkor and marasmic-kwashiorkor according to the Wellcome Classification. Venous blood samples were taken from the patients and controls before starting to the antiobiotic, intra venous replacement and trace elements treatments, serum was separated and stored in a deep freezer at -70 °C until the study was performed. TNF-alfa, IL-6, IL-8, Fe, Cu, Zn and Se were investigated in all serum samples. In the patients with protein-energy malnutrition except marasmus cases, and in the healthy controls TNF-alfa, IL-6 and IL-8 levels increased. In the cases with kwashiorkor serum IL-6 levels were significantly higher than in the groups with marasmus, low weight and control, and in the patients with marasmic-kwashiorkor than in the groups with low weight and control (P0.05). Among the subgroups of PEM and also the controls there was no significant differences regarding to the serum TNF-alfa and IL-6 levels (P>0.05 for all).