Perinatal asfiksili bebeklerde serum malondialdehit düzeyleri ile idrar ürik asit/kreatinin oranının değerlendirilmesi
- Tez No: 156426
- Danışmanlar: PROF.DR. ABDULLAH CEYLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Bu çalışma, perinatal asfiksiye maruz kalan yenidoğan bebeklerde, serum ve BOS malondialdehit düzeyleri ile idrar ürik asit/ kreatinin oranının artıp artmadığım saptamak ve bu değerlerin hipoksik iskemik ensefalopatinin ağırlığım belirlemede bir kriter olup olamayacağım araştırmak amacıyla yapıldı. Çalışmaya Haziran 2003 ile Haziran 2004 tarihleri arasında YüzüncüYıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Neonatoloji Bilim Dalı, Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde takip edilen ve perinatal asfîksili 35 yenidoğan bebek ile, aynı dönemde komplikasyonsuz, sağlıklı doğan ve kontrol grubunu oluşturan 21 bebek alındı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Purpose of this study is to evaluate whether malondialdehide levels (both in serum and cerebro spinal fluid ) and urinary uric acid/creatinine ratio increase in newborns with perinatal asphyxia and to explain whether they may be used to determine the severity of hypoxic-ischemic encephalopathy. Between June 2003- June 2004, 35 newborns (study group) with perinatal asphyxia which were followed in International Care Unite Medicine School, Yüzüncü Yıl University and 21 healthy newborns ( neonatal control group) which were born without complication within the same period were included in the study. Sex, birth weight and gestational age of the newborn in the study group were similar to the control group. Compared the control group, APGAR scores on first and fifth minutes were found to be significantly lower in study group ( respectively 2.7 ± 0.9 and 5.6 ± 0.9 ; 8.3 ± 0.3 and 9.7 ± 0.3 ) respectively. Serum malondyaldehide levels in the study group were markedly increased ( 51.4 ± 10.7 nmol / ml ) compared to there of control group ( 29.7 ± 4.3 ) ( p< 0.05).