Akut lösemili çocuklarda tedavi sırasında ortaya çıkan nötropeni ve/veya enfeksiyonların değerlendirilmesi
  1. Tez No: 156431
  2. Yazar: FİLİZ İBRAHİMAĞAOĞLU GEBEŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DAVUT ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Nötropeni ve enfeksiyon oranlan ile ilgili çalışmalarda indüksiyon, konsolidasyon ve idame dönemleri birlikte değerlendirilmiştir. Sadece idame dönemi ile ilgili çalışmaya literatürde rastlanmamıştır. Bu çalışmada idame dönemi incelenmiştir. Çalışmamıza son 12 yılda tedavi edilen 102 ALL'li hastanın toplam 9121 tedavi haftası ve 22 ANLL'li hastanın 79 MAVÎ (Metil prednizolon, ARA-C, VP-16, İdarubisin) protokol kürü alındı. Akut lenfoblastik lösemili hastalarda 9121 haftada 1237 (%13,6) gecikme haftası saptandı. Bunlardan verileri tam olan 910 (%9,9) hafta çalışmaya alındı. Gecikme oram protokol-1 alan hastalarda %5,0, Protokol-2 alan hastalarda %10,3 ve protokol-3 alan hastalarda %17,8 idi. Gecikme oram ve nötropeni görülme oram açısından her 3 protokol arasında anlamlı fark bulundu (p1500/mm3 olduğunda %2,7 olarak saptandı ve aralarındaki fark anlamlı bulundu 0X0,05). Kemoterapideki gecikme süresi nötropeni varlığında 6,5±3,6 gün, nötropenik olmayan enfeksiyon grubunda 7,4±4,7 gün ve nötropenik enfeksiyon grubunda 10,1±5,2 gün olarak bulundu. Tedavideki gecikme süreleri açısından üç grup arasında anlamlı fark bulundu (p0,05). IXAkut nonlenfoblastik lösemili hastaların 79 kür MAVÎ protokol tedavisinin 19'unda (%24) VP-16 tedavisinde gecikme saptandı. Nötropenik enfeksiyon varlığmda en sık gastroenterit görüldü. Yüksek doz MTX ve VP-16+CTX'in tüm ilaç kombinasyonlarına göre anlamlı derecede gecikme oranına ve nötropeniye neden olmasından dolayı bu ilaç kombinasyonlarında hastalarda oluşan nötropeni derinliğine göre doz ayarlanması yapılarak tedavideki gecikmeler azaltılabilir veya önlenebilir. X
Özet (Çeviri)
ABSTRACT There are many reports delaying with the frequency of neutropenia and infection in patients with acute lymphoblastic leukemia (ALL) in induction, consolidation and maintenance periods. For maintenance period no study was found İn the literature. In this study 9121 weeks of 102 ALL patient treated İn last 12 years and 79 MAVİ (Metil prednisolone, ARA-C, VP-16, Idarubicine) cure of 22 acute nonlymphoblastic leukemia (ANLL) patient were included. Among ALL patients, delay in 1237 weeks (13,6%) of total 9121 weeks of treatment was observed. Nine-hundred- ten weeks of them with complete data have been taken in to the study. The delay ratio is 5% in regimen- 1, 10,3% in regimen-2 and 17,8% in regimen-3.