Kronik parsiyel üreter obstrüksiyonlu tek böbrekli sıçanlarda akut dehidratasyonun böbrek üzerine etkileri
- Tez No: 156436
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METE KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Tek taraflı ve kronik parsiyel üreter obstrüksiyonu (KPUO) olan böbreğe sahip olgularda böbrek fonksiyonları olumsuz etkilendiği bilinmektedir. Bu çalışma, akut dehidratasyonun tek taraflı ve KPUO böbrek üzerinde yaptığı değişiklikleri göstermek amacıyla yapılmıştır. 20 adet dişi Wistar-Albino sıçana sağ nefrektomi yapıldı. Sıçanlar; normal hidrasyon uygulanan kontrol grubu (grup 1, n=5), dehidrate bırakılan ve üreter obstrüksiyonu olmayan grup (grup 2, n=5), normal hidrasyon ve üreter obstrüksiyonu uygulanan grup (grup 3, n=5), dehidrate bırakılan ve üreter obstrüksiyonu uygulanan grup (grup 4, n=5) olarak 4 gruba ayrıldı. KPUO, üreterin psoas kası içine gömülmesini takiben 4 hafta beklenerek sağlandı. Dehidratasyon 48 saat su kısıtlaması sonucu hematokrit ve idrar dansitesine bakılarak doğrulandı. Böbrek fonksiyonlarını değerlendirmek için tüm sıçanlara Tc99m ile renal sintigrafi yapıldı. Kan ve idrar örneklerinin alınmasını takiben, sıçanlar sakrifiye edildi ve histopatolojik inceleme için böbrekler alındı. Sonuçlar istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Sintigrafik inceleme; kontrol grubunda normal sınırdaydı. Diğer gruplarda glomerül filtrasyon hızlan, renal parankimal tutulum belirgin derecede azalırken (p0,05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT It has been known that chronic partial ureter obstruction affects on kidney in several ways. The aim of this study was to investigate whether acute dehydration has any influence on solitary kidney with partial ureter obstruction in rats. Two-month-old female Wistar-Albino rats were divided into four groups as control (group 1, n=5), dehydrated (group2, n=5), partial left ureter obsruction (group3, n=5), and partial left ureter obsruction with dehydration (group 4, n=5). All rats underwent right nephrectomy. The ureters were buried into the psoas muscle in order to create partial ureter obstruction model. Dehydration was confirmed by hematocrite and urine specific gravity. All animals investigated scintigraphically, biochemically and histopathologically after the experiment. There were significant decrease in renal parenchymal uptake and glomerular filtration rate in the dehydration with ureter obstruction group (group 4) compared to the other groups (p0.05). Both blood urea nitrogen and creatinine were significantly higher in the dehydration with ureter obstruction group (group 4).