Şanlıurfa'da sağlıklı süt çocuklarında serum çinko ve bakır düzeyleri
  1. Tez No: 156437
  2. Yazar: M. TURGAY BAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AKIN İŞCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Bu çalışmada bölgemizde sağlıklı süt çocuklarında serum çinko ve bakır düzeylerini saptamayı ve bu düzeylerin cinsiyet, yaş, ağırlık, boy, beslenme şekli, kan hemoglobin düzeyleri, anne serum çinko ve bakır düzeyleri ile ilişkisini araştırmayı amaçladık. Rutin aşılama kapsamında yerel sağlık ocağına getirilen 6-11 aylık 175 sağlıklı çocuk ve 175 anne çalışmaya alındı. Tüm vakaların ağırlık, boy ve baş çevreleri ölçülerek kapsamlı fizik muayeneleri yapıldı, ve beslenme biçimleri öğrenildi. Hemoglobin düzeyleri otomatik kan sayım cihazı (Celldyn 3500) ile, çinko ve bakır düzeyleri ise atomik absorbsiyon yöntemiyle Varian Spectr AA-250 plus cihazı kullanılarak ölçüldü. 175 çocukta ortalama hemoglobin düzeyi 10,6+1 g/dl olarak bulundu. Vakaların % 24' ünde anemi saptandı (Hb
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, we purposed to investigate the relationship between serum zinc and copper concentrations and gender, age, weight, length, feeding pattern, Hb levels, serum zinc and copper concentrations of their mothers in healthy infants. 175 healthy infants aged 6-11 months who attended to primary health centers for routine vaccination were selected for the study. Weight, length, had circumferences of infants were measured and their physical findings were recorded. Hb levels were measured by automatic blood count device (Celldyn 3500), and zinc and copper levels were measured by atomic absorbtions spectrophotometry device (Varian Spectr AA-250 plus). In 175 infants, the mean Hb concentration was found 10,6±1 g/dl. 24 % of them was anemic (Hb