Tek taraflı parsiyel üreteropelvik darlık oluşturulan sıçanlarda alfuzosinin renal rezistif indeks, idrar elektrolitleri ve TGF ß-1 düzeylerine etkisi
The effect of alfuzosin on renal resistive index,urinary electrolytes and TGF ß-1 levels of ureteropelvic junction obstruction created rats
- Tez No: 393943
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER TÜRKYILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada sıçanlarda deneysel oluşturulan tek taraflı parsiyel ureteropelvik darlık modelinde alfuzosinin etkilerini araştırmayı amaçladık. Çalışmada 30 adet Long-Ewans sıçan her grupta 6 hayvan olacak şekilde rasgele 5 gruba ayrıldı; Kontrol(K): hiç bir işlem yapılmadı, Sham (S) grubuna sadece laparotomi yapıldı. Alfuzosin (A) grubuna cerrahi girişim yapılmadan sadece 2 hafta oral alfuzosin tedavisi (10 mg/kg/gün) verildi. Ureteropelvik darlık (UPD) grubunda sadece tek taraflı orta derecede parsiyel kronik UP darlık oluşturuldu, Ureteropelvik darlık tedavi (UPT) grubunda ise tek UP darlık oluşturularak 2 hafta alfuzosin tedavisi (10mg/kg/gün) verildi. Gruplara daha önce belirlenmiş zamanlarda usg yapılarak anterior posterior çaplar ölçüldü ve doppler usg ile arterial rezistif index bakıldı. Tüm gruplardan 24 saatlik idrarlar toplanıp ve deney sonunda kan örnekleri alındı. Serum ve idrar elektrolitleri ve TGF-β1, idrar dansiteleri, idrar β2 mikroglobulinleri çalışıldı. Tüm sıçanlardan alınan böbrek doku örnekleri histopatolojik açıdan değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
In this study it was aimed to determine the renoprotective effects of alfuzosin in experimentally generated unilateral partial ureteropelvic junction obstruction in rats. Thirty Long Evans rats were ramdomly allocated into 5 groups each consisting of 6 rats. In control group (K), nothing was performed; in group Sham (S) only laparotomy was done, in Alfuzosin group (A) only alfuzosin was administered for two weeks ( 10 mg/kg/day p.o.) without any surgery; in ureteropelvik junction group (UPD), unilateral UP junction obstruction was produced and in UPT group, alfuzosin was administered for two weeks (10 mg/kg/day p.o.) in addition to ureteropelvic junction obstruction production. In all groups, renal pelvic anteroposterior diameters were determined ultrasonography (USG) and renal arterial resistivity indexes by color Doppler USG. In all groups 24 hours' urine was collected and at the end of the experiment blood samples were obtained. Blood and urine electrolytes and TGF-β1, urine density, urine β2 microglobuline were determined. Renal tissue samples harvested from all of the rats were histopathologically evaluated. Results were determined using Oneway Anova T-test; p < 0.05 was accepted as significant.