Şanlıurfa ili yöresinde bulunan koyunlarda subklinikketozis prevalansının belirlenmesi
Determination of subclinical ketosis prevalence in sheep fromŞanliurfa province
  1. Tez No: 920005
  2. Yazar: BİLAL İLGİNOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANBERK BALIKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Ketozis, yüksek verimli süt hayvancılığı işletmelerinden önemli sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Kandaki ana keton cisimciği Beta Hidroksi Bütürik Asittir (BHBA). Kan BHBA seviyeleri süt hayvanlarında Negatif enerji balası(NEB) ve lipid mobilizasyonunun derecesini yansıtır, bu nedenle Subklinik ketozis (SKK) ve Klinik ketozis (KK) için tanısal belirteçlerdir. Bu çalışmada, Şanlıurfa yöresindeki ivesi cinsi koyunların SKK prevalansının ortaya konulması amaçlandı. Hayvan materyali, Şanlıurfa ilindeki 7 farklı işletmeden sürü örnekleme yöntemine göre 122 adet ivesi cinsi koyun arasından seçilmiştir. Klinik muayeneleri ve vücut kondisyon skorlaması yapılıp, kayıt altına alındıktan sonrakan BHBA ölçümü yapılarak hastalığın teşhişi konulmuştur. Alınan örneklerin BHBA değeri 0,5 mmol/L ile 1,6 mmol/L arasında olanlar SKK, 1,6 mmol/L ile 7 mmol/L arasında olanlar KK,
Özet (Çeviri)
Ketosis is one of the significanthealth problems in high productivity dairy farms. The main ketone body in blood is Beta Hydroxy Buturic Acid (BHBA). Blood BHBA levels reflect the degree of negative energy balance (NEB) and lipid mobilisation in dairy animals, therefore they are diagnostic markers for subclinical ketosis (SKK) and clinical ketosis (KK). In this study, it was aimed to determine the prevalence of SKK in awassibreed sheep in Şanlıurfa region. The animal material was selected from 122 ivesi breed sheep according to flock sampling method from 7 different farms in Şanlıurfa province. After clinical examinations and body condition scoring were performed and recorded, the disease was diagnosed by measuring BHBA. The BHBA values of the samples taken between 0.5 mmol/L and 1.6 mmol/L were accepted as SKK, those between 1.6 mmol/L and 7 mmol/L were accepted as KK, and those