Şanlıurfa'da sokakta çalışan ve çalışmayan çocukların sağlık davranışlarının belirlenmesi
Determining the health behaviour of children working and not working in the streets in Şanliurfa
- Tez No: 489937
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELMA KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Çalışma Şanlıurfa'da, sokakta çalışan ve çalışmayan çocukların sağlık durumlarının belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı tipte Şubat-Haziran 2016 tarihleri arasında yapılmıştır. Çalışmanın evreni, 2015 yılında yapılan“sokakta çalışan çocukların mevcut durum analizi”adlı projede yer alan, en çok sokakta çalıştığını ifade eden Şanlıurfa Haliliye İMKB Çok Programlı Lise'sine devam eden tüm çocuklar oluşturmaktadır. Örnek seçiminde, Evreni bilinen örneklem formülüne göre α= 0,01 % 99 güvenirlilik dikkate alınarak, çalışan çocuk 52 kişi çalışmayan çocuk 50 kişi olmak üzere toplam 102 lise öğrencisi çalışmanın örneklemini oluşturmaktadır. Veriler, veri toplama formu ve sağlıklı yaşam biçimi davranışları ölçeği II ile yüz yüze görüşülerek oluşturulmuştur. Araştırma için Harran Üniversitesi Etik Kurulu, Milli Eğitim Müdürlüğü'nden ve katılımcılardan izin alınmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, tanımlayıcı istatistik ve ilişki testi olarak bağımsız gruplarda t testi ve varyans analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was carried out as descriptive type in Şanlıurfa between February and June 2016 in order to determine the health status of children working and not working in the streets. All children attending to Şanlıurfa Haliliye İMKB multi-program high school who stated that they worked in the streets in the 2015 project called“Current Situation Analysis of Children Working on the Street”constitute the population of the study. In the selection of the sample, considering the universal known sample formula α = 0.01, 99% reliability is taken into account and a sample of 102 high school students, 52 working children and 50 non working children constitute the sample. Data were collected through data collection form and face-to-face interviews with scale II healthy lifestyle behaviors. The permission was obtained from the Harran University Ethics Committee, National Education Directorate and participants. In the evaluation of the data, t test and variance analysis were performed in independent groups as descriptive statistics and relationship test.