Çocuk kardiyoloji polikliniğine göğüs ağrısı ile getirilen çocukların değerlendirilmesi
- Tez No: 156448
- Danışmanlar: DR. ABDURRAHMAN ÜNER
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Kardiyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
1. ÖZET Göğüs ağrısı, çocukluk yaş grubunda sık görülen bir şikayet olup, fizik ve emosyonel açıdan rahatsız edici bir semptom olabilmektedir. Göğüs ağrısı çocuklarda nadiren ciddi bir kardiyak problemi göstermekle birlikte, çocuklar ve aileler tarafından kalp ağrısı olarak algılanır ve hekimlere ayırıcı tanı yönünden davetiye çıkarır. Çalışmaya Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları kardiyoloji polikliniğine Nisan 1999 ile Nisan 2004 tarihleri arasında göğüs ağrısı şikâyeti ile başvuran toplam 63 hasta alındı. Hastaların dosya bilgileri retrospektif olarak değerlendirildi. Amacımız, çocuklarda göğüs ağrısının etiyoloj isinde kardiyak nedenlerin oranını belirlemektir. Çalışmamızda vakaların yaşları 5 yıl ile 16 yıl (ortalama 10.92 ± 2.33 yıl) arasında değişmekteydi. Hastaların 39'u (%61.9) erkek, 24'ü (%38.1) kız idi. Fizik muayenede 21 (%33.3) vakada kardiyak üfürüm, 2 (%3.1) vakada S2'de çiftleşme, 1 (%1.5) vakada splenomegali, 1 (%1.5) vakada postnazal akıntı ve 1 (%1.5) vakada pektus karinatus tespit edildi. Teleradyografide 4 (%6.3) vakada pulmoner arter konusunda hafif belirginleşme, 1 (%1.5) vakada pulmoner vaskülarite hafif artma, 1 (%1.5) vakada kardiomegali, 1 (%1.5) vakada damla kalp görünümü, 1 (%1.5) vakada kalbin m ezokardiyak pozisyonda olduğu tespit edildi. Elektrokardiyografide 23 (%36.5) vakada sinüzal aritmi, 1 (%1.5) vakada ise sol aks tespit edildi. Vakaların 32'sine (%50.8) ekokardiyografi yapılmıştı. Ekokardiyografi yapılan hastalardan 6'sında (%18.7) eser triküspit yetersizliği, l'inde (%3.1) minimal triküspit yetersizliği, 4'ünde (%12.5) hafif triküspit yetersizliği, 2 (%6.2) vakada 1. derece triküspit yetersizliği, 1 (%3.1) vakada patent foramen ovale veya çok küçük atriyal septaldefekt, 3 (%9.3) vakada eser pulmoner yetersizliği, 1 (%3.1) hafif mitral valv prolapsusu, 1 (%3.1) vakada eser mitral yetersizlik, eser triküspit yetersizliği, eser pulmoner yetersizliği tespit edildi. On iki (%37.5) vakada ekokardiyografi normal olarak değerlendirildi. Çalışmamızda 63 vakanın sadece birinde (ki bu hastamızda mitral valv prolapsusu saptanmıştı) göğüs ağrısının kardiyak nedene bağlı olduğu tespit edildi. Sonuçta, bulgularımız çocukluk çağında göğüs ağrısının vakaların çoğunda kardiyak dışı nedenlere bağlı olduğunu göstermektedir. Ancak yine de göğüs ağrısıyla getirilen çocukların kesin tanı amacıyla bir pediatrik kardiyolojist tarafından değerlendirilmesinin mutlaka gerekli olduğunu düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY Chest pain is a common complaint in the pediatric age group and can be a physically and emotionally distressing symptom. Although chest pain in children rarely indicates serious cardiac problems, chest pain is perceived as“heart pain”to most children and their families and presents a diagnostic challenge to health care providers. The study includes 63 children with chest pain, who were admitted to the Department of Pediatrics, Division of Pediatric Cardiology, Faculty of Medicine, Yüzüncü Yıl University between April 1999 and April 2004. The patients' data was reviewed retrospectively. Our purpose was to determine the ratio of cardiac causes in the etiology of chest pain in children. In our study, the patients' age ranged from 5 years to 16 years (mean age 10.92 ± 2.33 years) and 39 (61.9%) were males and 24 (38.1%) were females. On physical examination, cardiac murmur was diagnosed in 21 (33.3%) children; splitting in the 2nd heart sound 2 (3.1%) children, splenomegaly in 1 (1.5%) child; p ostnasal discharge in 1 (1.5%) child; and pectus carinatus in 1 (1.5%) child. Teleradiograph revealed mild prominent of pulmonary conus in 4 (6.3%) children, mild increased pulmonary vascularity in 1 (1.5%) child, cardiomegaly in 1 (1.5%) child, appearance of“drop heart”in 1 (1.5%) child, and mesocardiac position of heart in 1 (1.5%) child. Electrocardiograph showed sinusal arrhythmia in 23 (36.5%) children and left axis in 1 (1.5%) child. Echocardiographic study was performed in 32 (50.8%) children: innocent tricuspid insufficiency was diagnosed in 6 (18.7%) children, minimum tricuspid insufficiency in 1 (1.5%) child, mild tricuspid insufficiency in 4 (12.5%) child, first degree tricuspid insufficiency in 2 (6.2%) children, patent foremen ovale or very small atrial septal defect in 1 (1.3%) child, innocentpulmonary insufficiency in 3 (9.3%) children, mild mitral valve prolapsus in 1 (3.1%) child, innocent mitral, tricuspid and pulmonary insufficiency in 1 (3.1%) child. Echocardiograph was found to be normal in 12 (37.5%) children. In our study, chest pain was due to cardiac disorder in only one child (in whom mitral valve prolapsus was diagnosed) of 63 children. In conclusion, our findings showed that chest pain was due to extra-cardiac causes in most subjects in childhood. However, we think that children admitted with chest pain should be evaluated to ascertain diagnosis by a pediatric cardiologist.