Mekonyum aspirasyon sendromlu yenidoğanlarda prednizolonun etkileri
The effects of prednisolone to newborn babies with meconium aspiration syndrome
  1. Tez No: 156447
  2. Yazar: ABDULLAH CEYLAN
  3. Danışmanlar: DR. ERCAN KIRIMİ
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Neonatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
1.0ZET Amaç: Bu çalışmada mekonyum aspirasyon sendromlu (MAS) bebeklere doğumdan hemen sonra uygulanan prednizolonun etkileri araştırıldı. Materyal-Metod: Çalışmaya Aralık 1999 ile Haziran 2004 tarihleri arasmda Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'ne yaünlarak tedavi edilen ve MAS saptanan 95 yenidoğan alındı, 80' i çalışmayı tamamlayabildi. Doğumdan hemen sonra 41 bebeğe, 2 mg/kg/gün dozunda ve üç gün süreyle intravenöz yolla prednizolon uygulandı. Plasebo 39 bebeğe verildi. Hastaların vital bulguları, kan gazlan ve sonuçlar kaydedildi. Bulgular: Her iki grubun cinsiyet, doğum seldi, doğum ağırlıkları ve doğum salonundaki entübasyon ve mortalite oranlan ile Apgar skorlan birbirine benzerdi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY THE EFFECTS OF PREDNISOLONE TO NEWBORN BABIES WITH MECONIUM ASPIRATION SYNDROME Purpose: In this study, we studied the effects of prednisolone which was administered just after delivery in the newborns who had meconium aspiration syndrome (MAS). Materials and Methods: Ninety-five newborns born through meconium and diagnosed as MAS in the first four hours of life, were admitted to the Neonatal Intensive Care Unit between December 1999 and June 2004. Eighty of them could complete the study. Just after delivery, 2 mg/kg per day of prednisolone were administered to forty-one newborns via intravenously for three days. Thirty-nine newborns were given placebo. Vital functions, blood gases and outcomes of them were followed and recorded. Results: Gender, route of delivery, birth weight, intubation rate in delivery room, mortality rate and Apgar scores were similar in both groups (p>0.05).