İlköğretim çağı çocuklarında konjenital kalp hastalığı ve masum üfürüm sıklığı
- Tez No: 156449
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN ÜNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Van il merkezinde sosyo-ekonomik düzeyi farklı 6 ilköğretim okulunda yaşları 6- 15 arasında 3306'sı erkek, 2729'u kız, toplam 6035 öğrenci kalp üfürümleri yönünden incelendi. Aralık 2003 ve Mart 2004 tarihleri arasında okullara gidilerek yapılan tarama sonunda 243 öğrencide kalpte değişik şiddetlerde ürürüm duyuldu. Üfürüm duyulan tüm öğrenciler pediatrik kardiyolog tarafından değerlendirildi. Bu öğrencilerin ayrıntılı fizik muayeneleri, elektrokardiyografik, telekardiyografık ve ekokardiyografik incelemeleri ve kan sayımları sonucunda 27 öğrencide (%0.44) konjenital kalp hastalığı, 7 öğrencide (%0.01) romatizmal kalp hastalığı saptandı. Romatizmal kalp hastalığı saptanan olguların %57.2'sinde mitral yetersizlik (MY), %28.6'sında mitral yetersizlik (MY) ve aort yetersizliği (AY), %14.2'sinde aort yetersizliği (AY) bulundu. Konjenital kalp defekti saptanan olguların %59.25'inde tek defekt, %40.74'ünde iki defekt bulundu. Konjenital kalp defekti saptanan olguların % 7.40'ında ventriküler septal defekt (VSD), %7.40'ında patent duktus arteriyozus (PDA), %7.40'ında atriyal septal defekt (ASD), %14.80'ninde pulmoner stenoz (PS), %7.40'ında aort darlığı (AD), %48.4'ünde mitral valv prolapsusu (MVP), %37.03'ünde triküspid valv prolapsusu (TVP), %3.70'inde A-P windov, %3. 70' inde biküspid aortik valv bulundu. 209 öğrencide (%3.46) duyulan üfürüm masum üfürüm olarak değerlendirmeye alındı. Masum üfürüm olarak değerlendirilen olguların %26.79'da tek (Triküspid yetersizliği (TY) veya pulmoner yetersizliği (PY) ) ve-veya iki kapak (TY-PY) yetersizliği saptandı. Masum üfürümlerin % 48.8'i mezokardiyak odakta, %29.1 triküspid odağında, %22'si pulmoner odakta duyuldu. Masum üfürümler şiddetine göre değerlendirildiğinde %62.2 öğrencide I/VI, %37.3 öğrencide II/VI, %0.4 öğrencide III/VI şiddetinde idi. Anemiye bağlı üfürüm duyulmadı.
Özet (Çeviri)
This study was performed between December 2003 and March 2004 in Van including 3306 boys and 2729 girls which attend 6 different elementary schools reflecting various social and economic groups. Medical check-up included 6035 children between 6 and 1 5 ages and carried out at mentioned schools. All children were evaluated to detect any cardiac murmurs and it's been detected that there are 243 patients might have murmurs concerning various levels of intensity. All children which are thought to have murmurs were examined by a cardiologist of pediatrics and this performance included detailed history, physical examination, electrocardiography, telecardiography, ecocardiography and complete blood count. The results showed that 27 children (0.44%) have congenital heart disease and 7 children (0.01%) have rheumatic heart disease. Of those detected to have rheumatic heart disease; 57.2% of children have mitrale valve regurgitation (MR), 28.6% of children have MV and aortic valve regurgitation (AR) and 14.2% of children have AR. In which patients have congenital heart disease (CHD); 59.25% of children have single defect and 40.74% of children have two defects. Of these CHD patients, diagnosis of defect of ventricular septum (VSD) in 7.40%), patent ductus arteriosus (PDA) in 7.40%, atrial septum defect (ASD) in 7.40%, stenosis of pulmonary arter 14.80%, aortic stenosis in 7.40%, mitrale valve prolapsus (MVP) in 48.4%), tricuspid valve prolapsus (TVP) in 37.03%, A-P window in 3.70% and bicuspid aortic valve were established. Murmurs in 209 children (3.46%) were taken as innocent murmurs. Of these children which have innocent murmurs, single regurgitation (tricuspid or pulmonary arter regurgitation-TR/PR) and/or two regurgitation (TR-PR) in 26.79%) were detected. These innocent murmurs displayed three different focus which are mesocardiac in 48.8%, tricuspid in 29.1% and pulmonary in 22%. Intensity of murmurs were thefollowings; I/VI in 62.2%, II/VI in 37.3% and III/VI in 0.4% of patients. There was no prove of murmur related to anemia.