Van İli İlköğretim çağı çocuklarında böbrek taşı prevalansı ve etiolojisi
  1. Tez No: 156454
  2. Yazar: SİNAN AKBAYRAM
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞÜKRÜ ARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
2. ÖZET Üriner sistem taş hastalığı, erişkinleri ve daha az sıkhklada çocukları etkileyebilen önemli üriner sistem hastalıklarından biridir. Üriner sistem taş hastalığı; böbreklerde akut ve kronik problemlere yol açabilmesi nedeniyle nefrolojik hastalık tabloları arasında önemli bir yere sahiptir. Çocuklarda, erişkinlerde olduğu gibi üriner sistem taşlan tekrarlayabilmekte ve kronik böbrek yetersizliğine sebep olabilmektedir. Vakalarda üriner sistem taşının ve etyolojisinin erken belirlenmesi, komplikasyonlar oluşmadan tedavinin sağlanması büyük önem taşımaktadır. Çocukluk çağında üriner sistem taşlarının sıklığı ve etyolojisi, ülkeler arasında ve hatta aynı ülkede zaman içinde değişiklikler gösterebilmektedir. Çalışmamızda bölgemizdeki okul çağı çocuklarında, üriner sistem taşının prevalansmı ve etyolojisini belirlemeyi amaçladık. Üriner sistem taşının prevelansını belirlemek için 1120 çocuk çalışmaya alındı. Çalışmaya alınan 1 120 vakanın yaşlan 7-14 yıl arasında değişmekte olup, 572'si (%51.1) erkek, 548'i (%48.9) kızdı. Sorgularından 10 vakanın daha önce taş düşürdüğü öğrenildi. Araştırmaya alman çocuklara Nisan 2003 ile Haziran 2003 aylarında renal ultrasonografi (USG) yapıldı. Renal USG ile tarama sırasında 19 çocukta üriner sistem taşı tespit edildi. Tespit edilen taşlar; vakaların 15'inde sağ böbrekte iken dördünde sol böbrekteydi. Vakaların tümünde ise taş üst üriner sistem yerleşimliydi. Çalışmamızda vakaların 14'ünde etyolojide metabolik nedenler, bir vakada konjenital renal anomali tespit edilirken, dört vakada üriner sistem taşının etyolojisine yönelik herhangi bir neden bulunamadı. Sonuç olarak; bölgemizde okul çağı çocuklarında üriner sistem taşının prevalansı %1.7 olarak saptanırken, üriner sistem taşının kızlarda, sağ böbrekte ve üst üriner sistemde daha fazla bulunduğu tespit edildi. Vakalarımızda üriner sistem taşlarının etyolojisinde en sık neden olarak metabolik bozukluklar tespit edildi.
Özet (Çeviri)
3. SUMMARY Urinary lithiasis is one of the important disorders among urinary tract diseases, which affect mainly adults and unusually children. Urinary lithiasis is important among renal diseases because of causing acute and chronic problems in kidneys. As in adults, urinary lithiasis can be recurred in children and causes chronic renal failure. In urinary lithiasis, early diagnosis, determination of the etiology and early treatment before development of complications are very important. The incidence and etiology of urinary lithiasis in childhood is different in various countries and it may be changed even in the same country by time. In our study, we aimed to determine the prevalence and etiology of urinary lithiasis in childhood in our region. To purpose 1 120 children were included in the study. The children's age ranged from 7 years to 14 years and 572 (51.1%) were males and 548 (48.9%) were females. It was learned that 10 children had a positive history of urinary lithiasis. Renal USG was performed in all children between April 2003 and June 2003. Renal USG showed that 19 children had urinary lithiasis, which was on the right and left kidney on the 15 and four children, respectively. Urinary lithiasis was on the upper urinary tract in all children. The etiological studies showed that metabolic disorder in 14 children, and congenital renal abnormality in one child, but no any underlying cause was diagnosed in four children. In conclusion, we found that the prevalence of urinary lithiasis was 1.7% in school aged children in our region, and urinary lithiasis was more common in girls, on right kidney and upper urinary tract. It was also noted that the most common cause of urinary lithiasis was metabolic disorders.