Valproik asit kullanımının faktör 8, faktör 9, von Willebrand faktör, protein C,Protein S, antitrombin 3, serum lipidleri ve lipoprotein (a) üzerine olan etkisinin değerlendirilmesi
Determining the effect of valproic acid treatment on factor 8, factor 9, von Willebrand factor, protein C, protein S, antithrombin 3, serum lipids and lipoprotein (a)
  1. Tez No: 156453
  2. Yazar: ABDULBAKİ KARAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. VEDAT OKUTAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET VALPROİK ASİT KULLANIMININ FAKTÖR VIII, FAKTÖR IX, von VVİLLEBRAND FAKTÖR, PROTEİN C, PROTEİN S, ANTİTROMBİN-III, SERUM LİPİDLERİ VE LİPOPROTEİN (a) ÜZERİNE OLAN ETKİSİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ Valproik asit kimyasal yapısı dallı zincirli yağ asidi olan antiepileptiktir. İdiyopatik epilepsili çocukların tedavisinde başarı ile kullanılmaktadır. Yaygın kullanım alanı olması nedeniyle yan etki açısından izlem gerektirmektedir. En sık bulantı, kusma gibi gastrointestinal, trombositopeni, Von Willebrand faktör eksikliği, fibrinojen eksikliği, anormal kanama zamanı, anormal protrombin zamanı, uzamış aktive tromboplastin zamanı, azalmış serum protein C düzeyi, azalmış antitrombin-lll konsantrasyonu gibi hematolojik ve transaminazlarda yükseklik, sarılık gibi hepatolojik yan etkiler görülmektedir. Bu çalışmada valproik asit tedavisinin hemostaz testleri, koagülasyon faktörleri, doğal antikoagülanlar, serum lipidleri ve Lp(a) üzerine olan etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya idiyopatik epilepsi tanısı alıp VPA tedavisi başlanan 21 olgu alındı. Hastaların yaş ortalaması 6.3±4.3 yıl ve 9'u kız (% 42)12'si(%56)erkek idi. Trombosit sayısı, ortalama trombosit hacmi, aktive parsiyel tromboplastin zamanı, protrombin zamanı, kanama zamanı ve fibrinojen düzeyleri bakımından tedavi öncesi ve sonrasındaki değerler açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı (p>0.05). Koagülasyon faktörlerinden FVIII, FIX ve vWF açısından tedavi öncesi ve sonrası değerler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı (p>0.05). Doğal antikoagülanlardan protein C, protein S ve antitrombin- lll açısından tedavi öncesi ve sonrası değerler arasında anlamlı bir fark saptanmadı (p>0.05). Valproik asit ile serum lipidleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY DETERMINING THE EFFECT OF VALPROIC ACID TREATMENT ON FACTOR VIII, FACTOR IX, VON VVİLLEBRAND FACTOR, PROTEIN C, PROTEIN S, ANTITHROMBIN-III, SERUM LIPIDS AND LIPOPROTEIN (a) Valproic acid's chemical structure is a branched chain fatty acid. It is a succesful drug in treatment of idiopathic epilepsia. Due to its wide use, it should be screened for side effects. Most seen side effects are nausea, vomiting as gastrointestinal, thrombocytopenia, von Willebrand factor, hypofibrinojenemia, abnormal bleeding, protrombin and activated prothrombin time, low protein C level and antithrombin-lll concentration as hematolojic side effects and high transaminases and jaundice as hepatolojic side effects. In this study we aimed to investigate the effect of valproic acid treament on hemostasis tests, coagulation factors, natural anticoagulants, serum lipids and lipoprotein (a) before and after three months of valproic acid treatment. Twenty-one epileptic patients recieving VPA were enrolled in this study. Mean age of the patients were 6.3 ± 4.3 year and 9 were female (% 42), 12 were male (% 56). There was no statictical difference according to platelet count, mean platelet volume, activated partial thromboplastin time, prothrombin time, bleeding time, fibrinogen, protein C, protein S, antithrombin-lll levels and serum lipids (p>0.05).