Antiepileptik tedavi alan çocuklarda serum folat, Vitamin B12 ve homosistein düzeylerinin saptanması ve metilentetrahidrofolat redüktaz genindeki C677T mutasyonunun hiperhomosisteinemiye olası katkısının değerlendirilmesi
Determination of serum folate, vitamin B12 and homocysteine levels and evaluation of the contribution of methylenetetrahydrofolate reductase gene C677T mutation to hyperhomocysteinemia in children receiving antiepileptic drug therapy
- Tez No: 156456
- Danışmanlar: DOÇ.DR. RIDVAN AKIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET ANTİEPİLEPTİK TEDAVİ ALAN ÇOCUKLARDA SERUM FOLAT, VİTAMİN Bj2 VE HOMOSİSTEİN DÜZEYLERİNİN SAPTANMASI VE METİLENTETRAHİDROFOLAT REDÜKTAZ GENİNDEKİ C677T MUTASYONUNUN HİPERHOMOSİSTEİNEMİYE OLASI KATKISININ DEĞERLENDİRİLMESİ Bu çalışmada antiepileptik ilaç kullanan epileptik hastalarda serum folik asit, vitamin B12 ve homosistein düzeyleri saptanarak, MTHFR genindeki C677T mutasyonunun hiperhomosisteinemiye olası katkısı araştırılmıştır. Çalışma grubundaki hastalar CBZ ve VPA olmak üzere iki grup halinde değerlendirildi. CBZ grubu; yaş ortalaması 10 ± 3,3 yıl olan 17 (%58.6) erkek, 12 (%41.4) kız olmak üzere toplam 29 hasta, VPA grubu; yaş ortalaması 8,6 ± 3,6 yıl olan 42 (%65.6) erkek, 22 (%34.4) kız olmak üzere toplam 64 hastadan oluşturuldu. Kontrol grubu ise yaş ortalaması 9,4 ± 3,4 yıl olan 36 (%58.1) erkek, 26 (%41.9) kız olmak üzere toplam 62 sağlıklı çocuktan oluşturuldu. Çalışma ve kontrol gruplarında serum folat, vitamin B12 ve homosistein düzeyleri saptandı ve gruplar arasındaki fark istatistiksel olarak değerlendirildi. Her bir çalışma grubundaki hastaların MTHFR gen mutasyonları saptanarak normal, heterozigot ve homozigot mutasyon grupları kendi aralarında serum folat, vitamin B12 ve homosistein düzeyleri bakımından karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY DETERMINATION OF SERUM FOLATE, VITAMIN B12 AND HOMOCYSTEINE LEVELS AND EVALUATION OF THE CONTRIBUTION OF METHYLENETETRAHYDROFOLATE REDUCTASE GENE C677T MUTATION TO HYPERHOMOCYSTEINEMIA IN CHILDREN RECEIVING ANTIEPILEPTIC DRUG THERAPY This study was undertaken to determine the contribution of the methylenetetrahydrofolate reductase (MTHFR) gene C677T mutation to hyperhomocysteinemia in epileptic patients who took antiepileptic drugs by measuring serum folic acid, vitamin B12 and homocysteine levels. In the study, patients were evaluated in two categories; carbamazepine (CBZ) and valproic acid (VPA). The CBZ group consisted of 29 patients, 17 males (58.6%) and 12 females (41.4%), with a mean age of 10 ± 3.3 years, and the VPA group consisted of 64 patients, 42 males (65.6%), and 22 females (34.4%), with a mean age of 8.6 ± 3.6 years. The control group was constructed of 62 healthy children, 36 males (58.1%) and 26 females (41.9%), with a mean age of 9.4 ± 3.4 years, in the study groups, serum folate, vitamin B12 and homocysteine levels were measured, and differences among the groups were evaluated statistically, in each group, MTHFR gene mutation was detected, and normal cases, heterozygote and homozygote mutation subgroups were compared with each other with respect to serum folate, vitamin B12 and homocysteine levels.