Karbamazepin ve valproik asit ile tedavi edilen epilepsili çocuklarda serum lipidleri ve karaciğer fonksiyon testlerinin incelenmesi
  1. Tez No: 236181
  2. Yazar: NİLÜFER OKUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ TAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; epilepsili çocuklarda mikrozomal enzim indüksiyonu yapan karbamazepin (CBZ) ile indüksiyon yapmayan valproik asidin (VPA) serum lipidlerine ve karaciğer fonksiyon testlerine etkisinin prospektif olarak araştırılmasıdır.Materyal ve Metod: Bu çalışmada, Dicle Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Nöroloji Polikliniğinde izlenen toplam 128 hasta aldıkları antiepileptik cinsine ve antiepileptik alış süresine göre gruplara ayrıldı. Bu çalışma hastaların bazı demografik özellikleri ve ilaçların potansiyel yan etkileri açısından sorgulanması sonrası, hastaların serum lipid ve karaciğer fonksiyon testlerinin karşılaştırıldığı prospektif bir çalışmadır.Bulgular: Hastaların %55,47'i VPA ile ,%44,53'i CBZ ile tedavi edilmiştir. Bu antiepileptik ilaçları alan hastalar ilaçları kısa süre (3 ay>) ve uzun süre (1 yıl
Özet (Çeviri)
Objective: Aim this study; to determine the effects of carbamazepine (causes liver microsomal enzyme induction) and valproic acid (does not causes liver microsomal enzyme induction ) on the serum lipids and liver function tests in children with epilepsy, prospectively.Materials and Methods: İn this study, 128 patients whose followed at Dicle University Pediatric Health and Disease, Neurology department divided groups according to kind and period of antiepileptic drugs. This study; after to interrogate patients for some demographic specialities and potential side effects of drugs, is compared serum lipids and liver functions of patients, prospectively.Results: %55,47 of patients was treated with VPA and %44,53 of patients was treated with CBZ. The patients whose take this antiepileptic drugs divided according to periods drug for a short time (3 month>) and long time(1 year