Helicobacter pylori enfeksiyonu ve demir eksikliği anemisi olan çocuklarda eradikasyon tedavisinin hematolojik parametreler üzerine etkisi
The effect of eradication therapy on hematologic parameters in children with helicobacter pylori infection and iron deficiency anemia
  1. Tez No: 156483
  2. Yazar: MUSTAFA FINDIK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. DURAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Amaç: Son yıllarda Helicobacter pylori enfeksiyonu ve demir eksikliği anemisi birlikteliğine dair çeşitli çalışmalar yayınlanmıştır. Demir eksikliği anemisi ve Helicobacter pylori enfeksiyonunun birlikte olduğu preadölesan ve adölesan çocuklarda Helicobacter pylori eradikasyonunun hematolojik parametreler üzerine etkisinin olup olmadığı araştırılmıştır. Materyal ve Metodlar: Bu çalışma Aralık 2001 - Mayıs 2003 tarihleri arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı servis ve polikliniklerinde demir eksikliği anemisi tanısı alan, olası demir eksikliği anemisi nedenleri ekarte edilen, yaşları 7 ile 16,5 yıl arasında değişen (ortalama 12.7 ± 3.2 yıl), ll'i erkek (% 38), 18'i kız (% 62) olmak üzere toplam 29 hastada yapıldı. Çalışmaya ELISA yöntemi ile serumda Helicobacter pylori Ig G antikor titresi ve enzim immunoassey (EIA) yöntemi ile gaita örneklerinde Helicobacter pylori Ag'i pozitif olan hastalar alındı. Hastalar randomize olarak 3 gruba ayrıldı. Grup I'deki 10 hastaya 2 hafta süreyle Omeprazol, Klaritromisin, Amoksisilin'den oluşan üçlü eradikasyon tedavisi, Grup IPdeki 10 hastaya 3 ay süreyle oral Ferröz sülfat tedavisi, Grup IU'deki 9 hastaya ilk 2 hafta 3'lü eradikasyon tedavisi ile birlikte 3 ay süreyle oral Ferröz sülfat tedavisi verildi. Hastaların tedavi öncesi ve 3. ay sonunda tam kan sayımı ve ferritin değerleri karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF ERADICATION THERAPY ON HEMATOLOGIC PARAMETERS IN CHILDREN WITH HELICOBACTER PYLORI INFECTION AND IRON DEFICIENCY ANEMIA ABSTRACT Aim: A few cases relating Helicobacter pylori infection to iron-deficiency anemia have been described recently. The effect of Helicobacter pylori eradication on hematological parameters in preadolescent and adolescent children who had Helicobacter pylori infection and iron-deficiency anemia was investigated. Materials and Methods: This study was carried out in 29 patients ( 7-16.5 years, mean age, 12.7 ± 3.2 years), 11 of them boys (38%), 18 of them girls (62%) who were diagnosed as iron-deficiency anemia and Helicobacter pylori infection in Pediatric Unite of Erciyes University Faculty of Medicine between December 2001 and May 2003. Helicobacter pylori IgG antibody levels with ELISA method and Helicobacter pylori Ag in feces sample with EIA method were positive. Twenty-nine patients were assigned randomly to three groups. 10 patients in Group I were given eradication therapy with Omeprazole, Chlaritromycine and Amoxicillin for 2 weeks. 10 patients in Group II were given oral ferrous sulphate for 3 months. 9 patients in Group III were given oral ferrous sulphate for 3 months and eradication therapy for first 2 weeks. Complete blood count and ferritin values were measured at the beginning of and after 3 months of therapy.