Çocukluk çağı immün trombositopenik purpurasının plazma leptin seviyeleri ile ilişkisi
Plazma leptin levels in patients with immüne thrombocytopenic purpura
  1. Tez No: 156484
  2. Yazar: MEHMET KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. M. AKİF ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Amaç: Fakültemiz pediatrik hematoloji-onkoloji departmanında bir yıllık süre zarfinda yeni idopatik trombositopenik purpura tanısı alan vaka profilini ortaya çıkarmak ve çocukluk çağı immün trombositopenik purpurasının etiyopatogenezinde leptinin etkisinin olup olmadığı araştırılmıştır. Hastalar ve yöntem: Çalışmaya çocuk hematoloji bilim dalında yeni tanı konulmuş ve daha önce tedavi almamış 39 hasta (20 erkek, 19 kız) alındı. Yaş, cinsiyet ve vücut kitle indeksleri uyumlu 24 sağlıklı çocuk (12 erkek, 12 kız) kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edildi. Hastalarımızın sekizine herhangi bir tedavi verilmeden takip edilirken, 25 hasta steroid, beş hasta intravenöz immünglobulin ve bir hasta steroid ve intravenöz immünglobulin verilerek takibedildi. İlk tanı sonrası tüm hastalar en az altı aylık bir zaman süresince takip edilerek kronikleşme oranlan belirlendi. Tedavi rejimine göre steroid tedavisi alanlar ve steroid tedavisi almayanlar olarak; tanılarına göre ise akut ve kronik olarak (10 kronik, 29 akut) ikişer grup oluşturuldu. Hastalara tanı konulunca ve tedavinin 5. gününde plazma leptin seviyeleri için kan örneği alındı. Leptin tayini Human Leptin IRMA (DSL-23100, Diagnostic Systems Laboratories, Inc. USA) kitiyle yapıldı. IVBulgular: Hastanemiz Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim dalına bir yıllık süre zarfında yeni vaka olarak başvuran 18.026 hastanın %0.22'sinin, pediatrik hematoloji-onkoloji departmanına başvuran 605 yeni hastanın ise %6.4'ünün akut immün trombositopenik purpura tanısı aldığı tespit edildi. Tüm hasta grubu ile kontrol grubu karşılaştırıldığında leptin seviyeleri açısından aralarında istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmedi (p>0.05). Akut ve kronik hasta grubunu kendi aralarında ve kontrol grubu ile karşılaştırdığımızda leptin seviyeleri açısından aralarında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmadı (p>0.05). Steroid tedavisi alan ve almayan grup karşılaştırıldığında tedavi sonrası 5.
Özet (Çeviri)
PLAZMA LEPTIN LEVELS IN PATIENTS WITH IMMUNE THROMBOCYTOPENIC PURPURA ABSTRACT Aim: The purpose of this study was to determine the profile of newly diagnosed immune thrombocytopenic purpura cases during one year period in the Department of Pediatric Hematology-Oncology and to evaluate plazma leptin levels in these patients to determine the influence of leptin on the pathogenesis of immune thrombocytopenic purpura. Patients and methods: The study consisted of 39 newly diagnosed patients (20 boys, 19 girls) who were diagnosed newly and not treated before. Twenty-four healthy subjects (12 boys, 12 girls) appropriate with age, gender and body mass index were included in the study, as controls. Eight patients were followed without any therapy, 25 patients were treated with corticosteroid, 5 patients were treated with intravenous immunglobulin and 1 patient was treated with both corticosteroid and intravenous immunglobulin. All patients were followed at least 6 months to designate acute or chronic event. Patients were divided into two groups inretation to corticosteroid therapy (given or not given). Patients were also divided into two groups in relation to acute or chronic cases (29 acute, 10 chronic). Plazma leptin VIlevels were measured at the beginning and fifth day of therapy with Human Leptin IRMA (DSL-23100, Diagnostic Systems Laboratories, Inc. USA). Results: It is found that 0.22% of 18.026 patients admitted to Pediatric Departments and 6.4% of 605 patients admitted to Pediatric Hematology-Oncology Department had acute idiopathic thrombocytopenic purpura. No significant relationship was found between leptin levels of all patient groups and control group (p>0.05). No significant relationship was found between leptin levels of acute and chronic cases andwhen each group compared with controls (p>0.05).