Bir-onbeş yaş arası Türk çocuklarında avaxim-pediatrik, havrix 720 ve Vaqta 25'in immünojenite ve güvenilirliği
  1. Tez No: 156508
  2. Yazar: İBRAHİM GÖKÇE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA BAKIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pediatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Hepatit A aşılan etkindir ve hastalığa karşı uzun dönem koruma sağlarlar. Bu çalışmada biz, aynı yaş grubunda (1-15 yaş) kullanılabilen 3 ölü hepatit A aşısını etkinlik ve güvenilirlilik açısından karşılaştırmak istedik. Bu, 3 aşının karşılaştırıldığı ilk çalışmadır. Bu aşılar AVAXEvl-Pediatrik (Aventis Pasteur), HAVRIX 720 (Smithkline Beecham) ve VAQTA 25'tir (Merck Sharp and Dohme). Ayrıca bu çalışmada bir grup hasta 2. doz aşılamada 1. doz aşıdan farklı bir marka ile aşılanmış, bu şekilde aşı takviminin farklı marka aşılarla tamamlanabilirliliği de araştalmışür. Bir-onbeş yaş arası toplam 1017 çocuk tarandı. Kan örneği alınıp serolojik durumlarına bakıldı. Seronegatif olan çocuklar çalışmaya alındı ve bu çocuklara 6 ay ara ile 2 doz hepatit A aşısı uygulandı. Çalışmaya alınan çocuklar 5 gruba ayrıldı. A grubundaki çocuklar 1. ve 2. dozda Avaxim-Pediatrik ile aşılandı. Bl grubundaki çocuklar 1. dozda Havrix 720 ile aşılanırken 2. dozda Avaxim-Pediatrik ile aşılandı. B2 grubundaki çocuklar 1. ve 2. dozda Havrix 720 ile aşılandı. Cl grubundaki çocuklar 1. dozda Vaqta 25 ile aşılanırken 2. dozda Avaxim-Pediatrik ile aşılandı. C2 grubundaki çocuklar ise 1. ve 2. dozda Vaqta 25 ile aşılandı. Tüm gruplar birlikte ele alındığında, hepatit A aşıları 1. aşıdan 14 gün sonra %98.2 serokonversiyon sağlamışlardır. Birinci aşıdan 168 gün sonra ve ikinci aşıdan 1 ay sonra ise tüm gruplar %100 serokonversiyon sağlamıştır. Birinci ve 2. doz aşılama sonrasında serokonversiyon oranlan karşılaştınlan aşılar arasında farksız bulunmuştur. Sonuçlar 3 ölü hepatit A aşısının da hızlı koruma sağladığını ve ikinci aşılamanın farklı marka bir aşı ile yapılabileceğini göstermektedir. Yüksek antikor titresi (>1600 mlU/mL) 1. aşı sonrası Avaxim alanlarda diğerlerinden daha fazla, 2. aşı öncesinde Havrix alanlarda diğerlerine göre daha az oranda bulunmuştur. Birinci dozdan sonra aşıların sistemik veya lokal reaktojenitelerinin birbirinden farklı olmadığı, 2. dozdan sonra Havrix aşısının diğer aşılara göre lokal ağrı reaksiyonuna daha fazla neden olduğu, ateş reaksiyonunun her iki aşı dozu dikkate alındığında Vaqta grubunda diğerlerine göre daha fazla görüldüğü saptanmıştır. Anahtar sözcük: Hepatit A aşısı, immünojenite, Avaxim-Pediatrik, Havrix 720, Vaqta 25. ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Vaccination against HAV is an effective and long lasting means of protection against the disease. We want to compare now, the immunogenicity and safety of 3 inactivated hepatitis A vaccines which can be used in the same age group (1-15 years). This is the first study comparing 3 different vaccines. These vaccines are AVAXIM-Pediatric (Aventis Pasteur), HAVRIX 720 (Smithkline Beecham) and VAQTA 25 (Merck Sharp and Dohme). Additionally, in this study, one group of patients are vaccinated with different trademark vaccines for the 2nd dose comparing with the 1st dose. In this way, it is investigated if vaccination schedule can be completed by using different trademark vaccines. Total of 1017 children (1-15 years) were screened. Blood samples were collected from children of whom serological status were checked. The seronegative children were selected for the study and these children were vaccinated with two doses of hepatitis A vaccines with 6 months interval. Children in this study were divided into 5 groups. The children in group A were vaccinated for the 1st and 2nd doses with AVAXIM-Pediatric. The children in group Bl were vaccinated with HAVRIX 720 for the 1st dose and AVAXIM-Pediatric for the 2nd dose. The children in group B2 were vaccinated with HAVRIX 720 for the 1st and 2nd doses. The children in group CI were vaccinated with VAQTA 25 for the 1st dose and AVAXIM-Pediatric for the 2nd dose. The children in group C2 were vaccinated with VAQTA 25 for the 1st and 2nd doses. When all groups were evaluated, hepatitis A vaccines showed seroconversion rate of 98.2% 14 days after the 1st vaccine. All groups showed 100% seroconversion 168 days after the first vaccine and 1 month after the second vaccine. After the 1st and 2nd doses of vaccination, there was no difference between the seroconvesion rates among the compared vaccines. The results show that all 3 inactivated hepatitis A vaccines provide rapid protection and the different trademark vaccines are interchangable for the 2nd dose of vaccination program. After the 1st vaccine dose, the high antibody titer (>1600mIU/mL) was found more in children vaccinated with AVAXIM than the other vaccines. Before the 2nd vaccine dose, frequency of high in